- Historia ratyfikacji tej umowy międzynarodowej była długa i trudna (warto pamiętać choćby negatywną decyzję Sejmu w kwestii ratyfikacji w trakcie pierwszego „podejścia” w 2005 r.) - pisze na swoim blogu dr Aleksandra Mężykowska, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Uczelni Łazarskiego.
Autorka podkreśla, że tym samym Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który związał się protokołem. Wśród członków Rady Europy jedynie trzy państwa protokołu nie ratyfikowały: Armenia (protokół podpisała), Azerbejdżan i Rosja. Polski w tym niechlubnym gronie już nie ma.
- Równocześnie warto też pamiętać, że 25 lipca br. wejdzie w życie w stosunku do Polski Drugi Protokół Fakultatywny do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjęty w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 r. - przypomina Aleksandra Mężykowska. Więcej>>>
Polska jako ostatnia z UE ratyfikowała zniesienie kary śmierci
W ubiegłym tygodniu Polska złożyła dokumenty ratyfikacyjne Protokołu nr 13 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności dotyczącego zniesienia kary śmierci we wszystkich okolicznościach.