Podinspektor Mariusz Sokołowski pisze na łamach "Dziennika Gazeta Prawna", że czas od uchwalenia ustawy wprowadzającej kontradyktoryjność procesu nie były dla policji okresem straconym. Wręcz przeciwnie. Już w grudniu 2013 roku w Komendzie Głównej Policji przeanalizowano wszystkie zmiany wynikające z nowelizacji kodeksu postępowania karnego i wyselekcjonowano te mające wpływ na czynności i zadania policji. Za tym poszły konkretne polecenia, których celem było kompleksowe przygotowanie policjantów komórek dochodzeniowo-śledczych do realizacji nałożonych na nich zadań. Monitorowaniem i wdrażaniem zmian zajął się powołany w kwietniu tego roku zespół, złożony z policyjnych ekspertów z KGP i szkoły policji w Pile. Koncepcja przez nich wypracowana zakładała w pierwszej kolejności wyłonienie prawie 120-osobowej grupy przeszkolonych liderów, którzy z kolei – we współpracy z miejscową prokuraturą i szkołami policji – mają w oparciu o nowo opracowany, ujednolicony program organizować szkolenia dla policjantów w swoich jednostkach.
Czytaj także: Seremet: reforma procesów punktem odniesienia do zmian prokuratury>>>
Nowelizacja postępowania karnego jest również tematem regularnie organizowanych szkoleń dla biegłych, organizowanych przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Dotychczas objęto nimi 500 biegłych, a do końca roku zaplanowano przeszkolenie kolejnych 200 specjalistów.
Nowelizacja kodeksu postępowania karnego niosła też ze sobą konieczność zmian w wewnętrznych aktach prawnych policji. W KGP podjęto także inicjatywę wdrożenia od stycznia 2015 r. Elektronicznego Rejestru Czynności Dochodzeniowo-Śledczych, mającego na celu prowadzenie w formie elektronicznej dotychczasowych rejestrów i książek, co przyczyni się do usprawnienia nadzoru nad czynnościami wykonywanymi przez funkcjonariuszy Policji w ramach w postępowania karnego.
A zatem, podsumowując, kontradyktoryjność procesu karnego wymusiła zmiany w policji, które są konsekwentnie realizowane pisze rzeczjik komendnta głównego Mariusz Sokołowski.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna