Takimi słowami, Grzegorz Goleń, zwycięzca II edycji ogólnopolskiego konkursu wiedzy podatkowej Taxand Challenge, wspomina emocje z finału, który został przeprowadzony w formie symulowanej rozprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. "Atmosfera panująca na sali rozpraw działała na wszystkich" - dodaje Goleń.
Najlepsza ósemka, wyłoniona z ponad 400 zarejestrowanych w konkursie osób, stanęła przed składem sędziowskim skupiającym największe polskie autorytety prawa. W składzie jury finału zasiedli: Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Artur Mudrecki, Wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Hanna Kamińska, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Mec. Joanna Agacka-Indecka, przedstawiciel dziennika Rzeczpospolita - Przemysław Wojtasik oraz Andrzej Puncewicz, Partner Accreo Taxand.
Do rozwiązywania testu konkursowego przystąpiło ponad 50% więcej studentów niż w pierwszej edycji konkursu. Inicjatywa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów różnych kierunków. W tegorocznej edycji zarejestrowało się ponad 400 osób i mimo zakończenia eliminacji nadal dołączają kolejne. Przedstawiciele organizatora, firmy doradczej Accreo Taxand, już teraz zapowiadają przeprowadzenie kolejnej edycji.
- Naszym założeniem jest, aby organizowany przez nas konkurs przyczynił się do popularyzowania wiedzy o podatkach i doradztwie podatkowym wśród studentów polskich uczelni. Bardzo cieszy nas taki wynik, zważywszy na fakt, iż tegoroczna edycja konkursu była znacznie trudniejsza niż w roku ubiegłym. Studenci wykazali się znajomością prawa podatkowego na bardzo wysokim poziomie - mówi Andrzej Puncewicz, Partner w Accreo Taxand.
- Fakt, że znalazłem się w finale, jest już dla mnie dużym wyróżnieniem i sprawił, że poczułem się jak zwycięzca - drżącym głosem mówił Grzegorz Goleń, odbierając główną nagrodę, płatny staż w Nowym Jorku w jednej z renomowanych kancelarii należących do sieci Taxand: Alvarez & Marsal Taxand. - Jestem wdzięczny organizatorom za taką formę konkursu. Dała mi ona możliwość nie tylko znacznego pogłębienia wiedzy o podatkach, ale także pracy nad sposobem wypowiedzi i argumentacji, czyli umiejętnościami o charakterze uniwersalnym - dodaje zwycięzca.
Eliminacje do konkursu przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu on-line sprawdzającego wiedzę podatkową oraz odpowiedzi na dwa pytania otwarte. Pierwsze pytanie dotyczyło spornych zagadnień podatkowych komentowanych w pięciu materiałach prasowych, zamieszczonych na łamach dziennika "Rzeczpospolita", drugie poświęcone było etyce zawodowej.
- Do wzięcia udziału w konkursie zachęca prosta forma - przez Internet, we własnym domu w wybranym przez siebie czasie - przyznaje Aleksandra Wilkołek, zdobywczyni tytułu najlepszego mówcy. Kuszą również atrakcyjne nagrody dla pierwszej trzydziestki - dodaje.
- Dzięki zróżnicowaniu zadań stawianych uczestnikom, od testu, poprzez wypowiedzi pisemne, do symulowanej rozprawy sądowej, konkurs jest emocjonujący i wciągający, będąc zupełnym zaprzeczeniem powszechnych stereotypów dotyczących prawa podatkowego - przyznaje zwycięzca.
Nadal wielu studentom zawód doradcy podatkowego kojarzy się głównie z wypełnianiem formularzy podatkowych. Przy organizacji konkursu przyświecała nam więc chęć pokazania, że praca w renomowanej firmie świadczącej usługi na rzecz międzynarodowych korporacji wymaga wszechstronnej wiedzy i jest dużym wyzwaniem intelektualnym.
- Szczególnie cieszy nas, że jednym z elementów konkursu jest symulacja ustnego wystąpienia na rozprawie sądowej. Sprawdza to umiejętności werbalne kandydatów, tak potrzebne później adwokatom w obronie racji osób indywidualnych i przedsiębiorców w toku postępowań sądowych - mówi adw. Joanna Agacka-Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. - Każdy obywatel ma do czynienia z podatkami co najmniej raz w roku, wypełniając swój PIT, zaś przedsiębiorcy zmagają się z zawiłościami tego systemu niemal codziennie. Dlatego Naczelna Rada Adwokacka wsparła swoim patronatem ideę konkursu podatkowego dla studentów wszystkich kierunków studiów jako formy propagowania wiedzy o tej dziedzinie prawa - dodaje adw. Indecka.
Konkurs zorganizowany jest pod patronatem: Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa - ELSA, międzynarodowej organizacji studentów AIESEC, dziennika Rzeczpospolita, wydawnictw Wolters Kluwer i Cambridge University Press, a także portalów internetowych Wirtualna Polska, Nauka.pl, Dlastudenta.pl oraz komunikatora Gadu-Gadu. Patronat merytoryczny nad konkursem objęła Naczelna Rada Adwokacka.