W kolejnym rankingu opisującym tendencje w napływie inwestycji w centra BPO, przygotowanym przez Outsource Sri Lanka, Polska wyróżnia się jako lider w naszym regionie Europy. Wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji, na 5. miejscu znalazł się Kraków.
Wyniki raportu „50 outsourcing cities” potwierdzają, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji outsourcingowych. Kryteria, według których stworzono ranking, dotyczyły: zasobów i jakości siły roboczej, w tym wykształcenia, kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ryzyka biznesowego, klimatu inwestycyjnego, stanu infrastruktury, jakości życia.
Dwa polskie miasta: Kraków i Warszawa znalazły się na wysokich miejscach tego zestawienia. Kraków zajął 5.miejsce (w 2007 roku była to 16. pozycja), a Warszawa – na 28. Kraków wyprzedził w rankingu wszystkie inne miasta z Europy Środkowej i Wschodniej. Dla porównania, czeska Praga znalazła się na 14. miejscu, a Budapeszt – na 25. Z krajów naszego regionu w rankingu znalazły się jeszcze cztery miasta: Bratysława (35), Bukareszt (38), Sofia (40), Tallin (46).
Polska zawdzięcza pozycję lidera ponad 10 tysiącom zatrudnionych w tej branży osób, głównie księgowym, finansistom, informatykom, kadrowym, logistykom. Są oni cenieni przez inwestorów, którzy ponadto wskazują doskonałe położenie Polski w centrum Europy oraz wsparcie naukowe ze strony polskich uczelni. Polska jest też jedynym krajem, z którego dwa miasta znalazły się w pierwszej trzydziestce rankingu „50 outsourcing cities”, przy czym Kraków aż o 11 miejsc poprawił swoje notowania z ubiegłego roku.
Przyczyn sukcesu Krakowa należy upatrywać przede wszystkim w jego renomie jako dużego ośrodka akademickiego, stanowiącego także wsparcie naukowe dla firm. W Krakowie znajduje się najstarszy polski uniwersytet, a na wszystkich krajowskich uczelniach studiuje łącznie 180 tys. studentów. Kraków, aglomeracja i Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna nastawione są na rozwój inwestycji usługowych. Należy jednak podkreślić, że w Polsce jest wiele miast równie atrakcyjnych dla inwestycji BPO: Poznań, Katowice, Gdańsk, Łódź.
Dzięki inwestycjom w centra BPO powstają miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem, tworzące wartość dodaną dla polskiej gospodarki. Wśród 32 projektów zakończonych przez PAIiIZ w pierwszej połowie 2008 roku, 9 pochodziło z sektora BPO. Pod koniec września br. PAIiIZ prowadziła 12 projektów inwestycyjnych z branży centrów usług. Warto wymienić największe zakończone przez Agencję w tym roku projekty inwestycyjne typu BPO: firma ZenSar z Indii zainwestowała 1,8 mln EUR w Gdańsku, zatrudniając 350 osób, natomiast niemiecki MAN zainwestował 560 tys. EUR w Poznaniu i zobowiązał się do zatrudnienia 360 osób.
(Źródło: PAIZ/KW)