Rada Ministrów podjęła 26 lipca br. uchwałę w sprawie reformy zarządzania mieniem państwowym, przedłożoną przez ministra skarbu państwa. - Realizowana w poprzednich latach strategia Ministerstwa Skarbu Państwa nastawiona na prywatyzację i komunalizację mienia, powinna ustąpić miejsca efektywnemu zarządzaniu majątkiem państwa, koncentrować się na profesjonalizacji i aktywizacji nadzoru właścicielskiego, a także wspierać działania zapewniające uzyskiwanie efektów synergii w celu budowania wartości tego majątku z myślą o przyszłych pokoleniach Polaków – czytamy w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu.
Jak poinformowano, istotnym elementem reformy ma być w szczególności likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa i przekazanie wybranych kompetencji dotyczących nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa będących w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa do wyspecjalizowanego podmiotu.
Rada Ministrów upoważniła ministra skarbu państwa do podjęcia i prowadzania prac nad reformą zarządzania mieniem państwowym. Jednocześnie przyjęła harmonogram prac nad reformą zarządzania tym mieniem.
Po likwidacji resortu skarbu majątek państwowy ma być lepiej zarządzany
Efektywne zarządzanie majątkiem państwa, profesjonalizacja i aktywizacja nadzoru właścicielskiego oraz dążenie do synergii w celu budowania wartości tego majątku to cele przygotowywanych przez rząd zmian w zarządzaniu mieniem państwowym.