Jednak poseł, który jest wnioskodawcą projektu wniesionego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej - dodał.

Czytaj: Tylko prokurator generalny i rzecznik praw obywatelskich wniosą skargę nadzwyczajną>>

Na stronie internetowej Sejmu zamieszczono w piątek projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i kilku innych ustaw. Zmiany dotyczące skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki polskich sądów przewidują, że będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich.

W projekcie noweli wprowadzono dodatkową, generalną przesłankę odwołującą się wprost do treści artykuły 2 Konstytucji RP. - Zgodnie z nowymi przepisami skargę będzie można wnieść wówczas, jeżeli byłoby to niezbędne z uwagi na ochronę zasad demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej - powiedział poseł. I dodał, że w ustawie znajdzie się również dodatkowe uwarunkowanie podkreślające wyjątkowość skargi nadzwyczajnej. - Polega ono na tym, że jedynie dwa podmioty będą mogły wnieść tę skargę – Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak poinformował, projekt zakłąda, że o tym, czy wystąpił szczególny przypadek, by wnieść skargę nadzwyczajną "będzie decydował sąd rozpatrujący skargę".

Czytaj: Polskie władze trochę ustępują KE ws sądów>>

- Zdaniem autorów projektu proponowane zmiany do ustawy o Sądzie Najwyższym idą w dobrym kierunku. - Głównym ich celem jest wzmocnienie skargi nadzwyczajnej, ale to są także zmiany, które idą w kierunku pewnych oczekiwań Komisji Europejskiej - podkreślił Marek Ast.


Niezawisłość sędziowska i jej gwarancje w procesie cywilnym>>