Jak zauważa Jerzy Samborski, prezes Europejskiej Unii Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN, nowe akty prawne, które w 2011 roku weszły w życie w stanach Waszyngton i Luizjana, rozpoczęły nowy etap w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w eksporcie do USA. Dużym echem odbiło się wszczęcie postępowania przeciwko tajlandzkiej firmie przetwórczej eksportującej swoje wyroby do Stanów Zjednoczonych. Korzystanie przez nią z nielegalnego oprogramowania zostało uznane za czyn nieuczciwej konkurencji, gdyż obniżyło jej koszty związane z planowaniem procesu produkcyjnego. Uznano, że firma zyskała tym samym przewagę w stosunku do konkurencyjnych przedsiębiorstw, które projektują i produkują swoje wyroby z wykorzystaniem legalnych narzędzi informatycznych.
Przeciwdziałanie wykorzystywaniu nielegalnego oprogramowania, postrzeganemu jako czyn nielegalnej konkurencji, skupiło na sobie międzynarodową uwagę w listopadzie 2011 roku, kiedy to sprawa została poruszona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Prokuratorów Generalnych. W swoim oficjalnym liście prokuratorzy poprosili wówczas Federalną Komisję Handlu, aby wykorzystała swoje możliwości w celu przeciwdziałała nieuczciwym praktykom rynkowym wynikających z korzystania z nielegalnego oprogramowania.
Czy polscy eksporterzy zyskają na nowych regulacjach, które weszły w życie w USA? Polskie firmy coraz częściej zdolne są do efektywnego konkurowania na rynkach międzynarodowych - stwierdza ekspert. Ale dodaje, że niestety skala wykorzystywania nielegalnego oprogramowania w małych i średnich firmach jest nadal znaczna. Business Software Alliance szacuje straty spowodowane kradzieżą oprogramowania w Polsce na ponad 618 mln dolarów. - Bardzo dobrze należy więc oceniać upowszechnianie się rozwiązań służących właściwemu zarządzaniu oprogramowaniem w przedsiębiorstwach. Korzystanie z legalnego oprogramowania dodatkowo może dodatkowo wzmocnić reputację polskich eksporterów i ich szanse na skuteczne konkurowanie na globalnym rynku - komentuje Jerzy Samborski.
Więcej na ten temat na stronach www.unicorn-sme.org oraz www.eksportujlegalnie.pl
Pirackie oprogramowanie może zablokować eksport do USA
Amerykanie coraz skrupulatniej weryfikują, czy produkty importowane do USA pochodzą od firm korzystających z legalnego oprogramowania. Korzystanie przez firmę z nielegalnych programów może być uznane za nieuczciwą konkurencję.