Jak zauważa autor wydanej właśnie książki Odszkodowanie za szkodę niemajątkową w ramach odpowiedzialności ex contractu, zwolennicy pieniężnej kompensacji szkód niemajątkowych wskazują, że czyn niedozwolony, ale także niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania mogą nie tylko godzić w sferę interesów majątkowych, ale także w równej mierze, niezależnie od szkody majątkowej, obrażać podstawowe interesy oraz prawa niemajątkowe, osobiste, wywołując u poszkodowanego intensywne cierpienia moralne. – Szkoda wyrządzona uczuciom, przeżyciom psychicznym może i powinna być naprawiona tak, jak się naprawia szkodę wyrządzoną mieniu, a nawet w wyższym stopniu, ponieważ ludzkie uczucia mają dla większości osób szczególnie wysoką wartość. Na skutek wyrządzenia krzywdy między sprawcą krzywdy a pokrzywdzonym powstaje pewna więź. Usunąć ją oraz unieważnić autorstwo sprawcy krzywdy może tylko czynna naprawa krzywdy. Dopóki to nie nastąpi, każde pojawienie się sprawcy krzywdy, a nawet samo pomyślenie o nim, potrafi odtworzyć w ofierze kondycję osoby skrzywdzonej. Relacja wyrządzenia krzywdy między krzywdzicielem a pokrzywdzonym polega bowiem na pewnym trwałym wewnętrznym samookreśleniu tych osób jako krzywdziciela oraz jego ofiary. Zniesienie tego samookreślenia nie wydaje się możliwe wyłącznie na skutek jednostronnych czynności pokrzywdzonego (jednostronnego postanowienia) – taki efekt da tylko zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdzie przez sprawcę krzywdy – czytamy we wstępie do publikacji.
Jak podkreśla jej autor, jeśli brać więc pod uwagę to, że pieniądz jest zazwyczaj jedynym – choć niedoskonałym – środkiem złagodzenia cierpień poszkodowanego, zadośćuczynienie pieniężne za szkodę niemajątkową zdaje się instytucją pożądaną.

imagesViewer

Wydana przez Wolters Kluwer książka zawiera omówienie doniosłej i budzącej liczne wątpliwości o charakterze teoretycznym i praktycznym problematyki kompensowania szkód niemajątkowych w ramach odpowiedzialności kontraktowej. Autor prezentuje między innymi sposoby pieniężnej kompensacji szkód niemajątkowych w ramach odpowiedzialności kontraktowej oraz wnioski de lege ferenda w odniesieniu do optymalnego uregulowania tego zagadnienia w przyszłości. Ponadto zwraca uwagę na zagadnienia z zakresu ogólnego prawa cywilnego, takie jak: szkoda, kara umowna, zbieg deliktowych i kontraktowych roszczeń odszkodowawczych, odpowiedzialność za naruszenie praw pacjenta czy odpowiedzialność za utraconą przyjemność z podróży.

Jak pisze recenzent opracowania prof. dr hab. Adam Olejniczak, dzieło zawiera dojrzałą analizę tematu ujętego w tytule i spełnia postulaty kierowane pod adresem tych publikacji, które mają służyć nie tylko jako monografie akademickie, ale również pomagać praktykom, podmiotom świadczącym usługi prawne czy organom stosującym prawo, wyjaśniając szereg problemów teoretycznych. - Autor podjął się ambitnego zadania rozpracowania trudnego zagadnienia, a rezultat jego pracy badawczej - opiniowane dzieło - jest dojrzałym głosem w bardzo ważnej dyskusji o granicach zastosowania reżimu kontraktowego odpowiedzialności odszkodowawczej. Analizy Autora mogą być przydatne w obecnie prowadzonych pracach nad nowym kodeksem cywilnym".
Zdaniem autora i wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla radców prawnych, adwokatów, sędziów, a także aplikantów tych zawodów oraz pracowników naukowych. Może stanowić cenną lekturę dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką odszkodowania za szkodę niemajątkową - stwierdza recenzent.

Więcej o książce>>>