Opinię taką prokurator generalny przedstawił w związku z wnioskiem rzeznika praw obywatelskich o ocenę zgodności tych przepisów z konstytucją.
RPO przypomina, że zajmuje się tą sprawa od 2013 r. Wtedy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego wskazując na niekonstytucyjność ówczesnych regulacji. 6 listopada 2015 r. zaskarżony przepis został zmieniony, ale to nie wyeliminowało problemu, dlatego Rzecznik zmodyfikował wniosek do Trybunału. W piśmie procesowym wnosi o stwierdzenie niezgodności wcześniej zaskarżonych przepisów w ich nowym brzmieniu.
Czytaj: RPO: sądy za długo przetrzymują nieletnich w schroniskach>>
Do pisma Rzecznika odniósł się Prokurator Generalny jako uczestnik postępowania. Potwierdził, że także w jego opinii problem nie zniknął, więc i on podtrzymuje stanowisko wyrażone 7 marca 2014 r. (sygn. akt PG VIII TK 87/13).
- Stanowisko prokuratora generalnego potwierdza zapatrywanie rzecznika praw obywatelskich, który dąży do wyeliminowania z systemu prawnego niekonstytucyjnych przepisów rozporządzenia. Zmiana przez ministra sprawiedliwości zaskarżonego pierwotnie przepisu nie eliminuje stanu niekonstytucyjności zaskarżonej regulacji, stąd zbieżne w swojej ocenie stanowiska rzecznika praw obywatelskich i prokuratora generalnego - komentuje dr Marcin Mazur, zastępca dyrektora Zespołu Krajowy Mechanizm Prewencji w Biurze RPO.