Stanowisko PG zostało przygotowane w związku z wnioskiem rzecznika praw obywatelskich, by Trybunał zbadał zgodność z konstytucją przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Chodzi o art. 4 tego kodeksu, który pomija możliwość ustanowienia obrońcy na etapie czynności wyjaśniających oraz art. 38 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który nie pozwala na odpowiednie stosowanie art. 156 § 5 kodeksu postępowania karnego. W konsekwencji - jak podkreśla w swojej skardze RPO, osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia nie ma prawa wglądu do materiałów dowodowych zebranych w toku czynności wyjaśniających.
Jak podkreśla w swojej skardze Rzecznik, konstytucja w art. 42 ust. 2 przyznaje prawo do obrony każdemu, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne w jego szerokim ujęciu, a więc także obejmującym postępowanie wykroczeniowe.
(sygnatura akt: K 19/11)
PG: prawo do obrońcy na każdym etapie
Osoba, której przedstawiono zarzut popełnienia wykroczenia, powinna mieć prawo do ustanowienia obrońcy, w tym obrońcy z urzędu, już na etapie czynności wyjaśniających. Taką opinię przedstawił prokurator generalny w stanowisku przekazanym do Trybunału Konstytucyjnego.