W Europie działa ponad 200 operatorów telekomunikacyjnych, podporządkowanych niejednolitym regulacjom. Wynikiem tego jest obciążenie ponad 510 milionów użytkowników dodatkowymi kosztami i mocna fragmentaryzacja rynku.Dlaczego powinniśmy się tym przejmować? Bo to ogromne koszty. Szacuje się, że rozdrobnienie rynku telekomunikacji kosztuje Europę nawet 0,9 proc. PKB. To ponad 110 miliardów euro rocznie!
Badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2014 r. wykazało, że 94 proc. osób podróżujących za granicę nie korzysta w pełni z telekomunikacji (w tym internetu mobilnego) ze względu na koszty roamingu.
Regulator unijnej telekomunikacji BEREC (Body of European Regulators for Electronic Communications) wykazał, że niektórzy dostawcy internetu blokują lub spowalniają usługi VoIP, takie jak np. Skype, służące do wykonywania połączeń telefonicznych (i wideo) przez internet.
Parlament Europejski zamierza zatem:
    - Wyeliminować opłaty roamingowe: połączenie lub sms z innego kraju będzie kosztował tyle samo, ile w ojczyźnie. Parlament chce, by ten przepis wszedł w życie najpóźniej 15 grudnia 2015 r.
    - Zabezpieczyć neutralność sieci: dostawcy internetowi nie będą mogli blokować lub spowalniać usług, dostarczanych przez konkurencję.
    - Poprawić zarządzanie częstotliwościami: ułatwienie sprzedaży i leasingu częstotliwości radiowych, da szansę na płynniejsze działanie transmisji danych i wprowadzenie systemów 4G i 5G.
    - Wprowadzić konieczność wzajemnego uznawania indentyfikacji elektronicznej: w odrębnym głosowaniu, posłowie zadecydują nad nowymi przepisami, dającymi możliwość łatwego podpisu i zatwierdzenia zgodności dokumentów przez firmy, władze publiczne oraz obywateli.