PE: nowe unijne zasady zapewnią szybką rekompensatę niezadowolonym klientom

Rozczarowani nabywcy towaru lub usługi na terenie UE dostaną możliwość taniej, szybkiej i sprawiedliwej mediacji, kończącej spór ze sprzedawcą, za sprawą nowych przepisów, przegłosowanych przez Europarlament we wtorek, których celem jest uniknięcie drogiego i kosztownego postępowania sądowego, szczególnie w przypadku zakupów internetowych i transgranicznych.

Nowe zasady dotyczące alternatywnych (ADR) i internetowych (ODR) metod rozstrzygania sporów konsumenckich mają na celu podnieść jakość tych pierwszych w Unii Europejskiej, tworząc alternatywę w postaci taniego, szybkiego i nieformalnego sposobu rozstrzygania sporów z przedsiębiorcą, w miejsce długiego postępowania sądowego.

Wiele państw członkowskich Unii Europejskiej stosuje już zasady dotyczące alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich (ADR), ale brak wspólnych standardów, niedostateczna informacja lub jej nadmiar sprawiają, że kupującym trudno z nich korzystać. Nowa dyrektywa ustanowi odpowiednie organy odpowiedzialne za alternatywne metody rozstrzygania sporów konsumenckich we wszystkich sektorach handlu i zapewni bezstronność mediatorów. Posłowie zdecydowali, że usługi związane z ADR będą nieodpłatne lub poddane jedynie symbolicznej opłacie. Spory powinny być rozstrzygane w ciągu 90 dni.

"Dyrektywa ADR jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla kupujących jak i dla sprzedawców. Unijny mechanizm szybkiej rekompensaty przyniesie nabywcom coroczne miliardowe oszczędności oraz wzmocni internetowy handel transgraniczny, który jest kluczowy dla rozwoju wspólnego rynku." powiedział Louis Grech (S&ampD, MT), sprawozdawca projektu.

W celu ułatwienia rozstrzygania sporów dotyczących sprzedaży internetowej, osobne rozporządzenie o internetowym systemie rozstrzygania sporów (ODR), upoważnia Komisję Europejską do stworzenia platformy internetowej dostępnej we wszystkich językach UE. Kupujący będą mieli do niej dostęp przez portal "Twoja Europa", gdzie odnajdą prosty formularz skarg, dostępny w ich własnym języku.

Z pomocą platformy ODR, nabywcy odnajdą najwłaściwszą dla siebie metodę alternatywnego rozstrzygania sporów. Całe postępowanie będzie można przeprowadzić przez internet, a dane osobowe klientów będą podlegać ochronie. Z platformy ODR będzie mógł skorzystać każdy kupujący przez internet, niezależnie od kraju, w którym ma siedzibę sprzedawca.

Dyrektywa ADR i rozporządzenie ODR wejdą w życie 20 dni po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Dyrektywa ADR zacznie obowiązywać w państwach członkowskich w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie. Platforma ODR zostanie uruchomiona wkrótce potem.

Źródło: www.europarl.europa.eu, stan z dnia 13 marca 2013 r.

Data publikacji: 13 marca 2013 r.