Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym przestępstwo finansowania terroryzmu popełnia osoba, która gromadzi, przekazuje lub oferuje pieniądze lub inne dobra w celu sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Zatem, aby postawić komuś zarzut finansowania terroryzmu należy wykazać, że osoba ta przekazując pieniądze miała zamiar sfinansować przestępstwo. Dzięki nowelizacji wykazanie tego zamiaru nie będzie już konieczne - kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności będzie groziła także osobom, które przekazują środki finansowe organizacjom (lub ich członkom), o których wiadomo, że zajmują się działalnością terrorystyczną i nie będzie istotne to, czy obdarowani przekazane środki rzeczywiście wykorzystają na działalność terrorystyczną, czy na inny cel. W ten sposób polskie prawo zostanie dostosowane do zaleceń jednego z komitetów eksperckich przy Radzie Europy - Moneyval - zajmującego się oceną systemów zwalczania procederu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Realizację innego zalecenia Moneyval stanowi wprowadzenie zagrożenia karą pozbawienia wolności do lat 3 działań stanowiących przygotowanie do popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Ekspertom Moneyval zależało przede wszystkim na wprowadzeniu w państwach Rady Europy karalności wejścia w porozumienie dwóch lub więcej osób w celu dokonania prania brudnych pieniędzy. Wprowadzenie tej zmiany w Kodeksie karnym powinno ułatwić także prowadzenie postępowań karnych w sprawach o pranie pieniędzy - obecnie w niektórych przypadkach ciężko jest rozgraniczyć niekaralne przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa, od karalnego już usiłowania jego popełnienia.
Inna wprowadzana zmiana ma na celu implementację dyrektywy 2014/62/UE w sprawie prawnokarnych środków ochrony euro i innych walut przed fałszowaniem. Wspomniana dyrektywa wymaga, aby państwa członkowskie zapewniły w krajowych systemach prawa karalność nie tylko fałszowania i wprowadzania do obrotu pieniędzy imitujących będące już w obiegu banknoty i monety, ale także fałszowania znaków pieniężnych, które jeszcze nie zostały wyemitowane, ale już wiadomo, że zostaną wprowadzone do obrotu (np. banknot o nowym nominale). Nowe brzmienie art. 310 k.k. realizuje ten wymóg - za fałszowanie i wprowadzanie do obrotu takich znaków pieniężnych sprawcy może grozić kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.
(Dz. U. poz. 1855).
Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 13 lutego 2016 r., z wyjątkiem zmiany art. 310 kk, która zacznie obowiązywać później - od 23 maja 2016 r.