W wydanym wspólnie oświadczeniu trzy organizacje pozarządowe przypominają, że 17 maja Komisja Europejska zdecydowała o podjęciu kolejnych kroków w ramach procedury w sprawie naruszenia przepisów UE przez Węgry, powołując się na wprowadzone w tym kraju rozwiązania w prawie azylowym. - Jest to czytelna wiadomość dla polskiego rządu, że proponowane obecnie zmiany ustawy dotyczącej udzielania ochrony międzynarodowej mogą, w przypadku ich przyjęcia, prowadzić do nałożenia sankcji przez UE, ostrzegają organizacje praw człowieka we wspólnym wystąpieniu – czytamy w oświadczeniu.
Jego autorzy zauważają, ze Komisja Europejska uznała, że przyjęte na Węgrzech zmiany rażąco naruszają podstawowe standardy i wartości UE, a wprowadzony pakiet ustaw to kolejny krok w tworzeniu wrogiej polityki wobec uchodźców. Umożliwiają one m.in. przymusowe zawracanie uchodźców do Serbii bez przeprowadzenia wcześniejszego stosownego postępowania. Wnioski o status uchodźcy można składać tylko w wydzielonych „strefach tranzytowych”, na granicy z Serbią i Chorwacją, gdzie postawiono kontenery transportowe dla czasowego zakwaterowania migrantów i uchodźców.
Zdaniem autorów apelu Polska, zamykając swoje granice oraz odmawiając wjazdu osobom poszukującym ochrony, powiela naruszające standardy rozwiązania węgierskiego rządu. Przypominają oni, że w styczniu 2017 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawił projekt zmian prawa dotyczącego udzielania cudzoziemcom ochrony międzynarodowej. Przewiduje on m.in. stworzenie listy bezpiecznych krajów pochodzenia oraz niemal automatyczną detencję osób poszukujących ochrony międzynarodowej, które swój wniosek o udzielnie ochrony międzynarodowej złożyły na przejściu granicznym.
– Jak pokazuje przykład Węgier, władze w Polsce muszą się liczyć z reakcją UE nie tylko w odpowiedzi na okazywany brak solidarności i niewypełnianie planu relokacji i przesiedleń, ale także w związku z konsekwencjami, jakie przyniosą planowane zmiany w prawie dotyczącym przyznawania ochrony międzynarodowej oraz obecnej, niezgodnej z prawem, praktyki uniemożliwiania złożenia wniosku o ochronę na polskich przejściach granicznych – powiedziała Aleksandra Górecka z Amnesty International Polska.
Więcej>>
Organizacje: poważnie traktujcie ostrzeżenia KE ws uchodźców
Groźba sankcji unijnych dla Węgier za wprowadzone rozwiązania w prawie azylowym to poważne ostrzeżenie dla Polski ostrzegają Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej i Amnesty International Polska.