- W Unii Europejskiej szacuje się, że jedna ofiara wypadku drogowego to 1 mln euro straty dla gospodarki, w Polsce przyjmuje się, że jest to 1 mln zł. Oznacza to, że nasza gospodarka narodowa traci rocznie 30 mld zł, czyli tyle, ile w 2009 r. wyniesie budżet na budowę dróg w Polsce - powiedział Podsekretarz Stanu w MI
Zbigniew Rapciak, 13 października br. w siedzibie Banku Światowego w Warszawie. Wiceminister Infrastruktury uczestniczył w konferencji, która zainaugurowała polskie obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną "Ograniczenia prędkości ratują życie". - W 2007 r. na polskich drogach zginęło ponad 5,5 tys. osób, tylko prędkość była główną przyczyną 31 % wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami - poinformował w trakcie konferencji Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji insp.
Jacek Zalewski. - Moim zdaniem główną przyczyną przekraczania limitów prędkości przez polskich kierowców jest brak nieuchronności kary. Dlatego trzeba wdrożyć system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Gdy będziemy pewni, że otrzymamy mandat w ciągu kilku dni od wykroczenia, to zastanowimy się, zanim naciśniemy na gaz - powiedział podczas konferencji Podsekretarz Stanu
Z. Rapciak. - Samochód daje nam poczucie wolności. Z tej wolności trzeba jednak umieć korzystać, aby nie skończyło się to nieszczęściem - dodał.
- Głównym celem rozpoczynającej się dziś kampanii społecznej "Ograniczenia prędkości ratują życie" jest zmniejszenie liczby kierowców poruszających się z nadmierną prędkością - poinformował Dyrektor Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Grzegorczyk. Kampania realizowana jest przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Komendę Główną Policji. Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów intensywna kampania "Ograniczenia prędkości ratują życie"będzie obecna przez sześć tygodni w kinach, telewizji, radiu, Internecie oraz na stacjach benzynowych, billboardach i tyłach autobusów.
Dzień 13 października br. został ogłoszony przez Komisję Europejską II Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Główne wydarzenia w UE pod hasłem "Bezpieczeństwo w naszych miastach" odbywają się w tym dniu w Paryżu, a każde państwo członkowskie inicjuje swoje działania regionalnie. W Polsce z uwagi na rangę bezpieczeństwa na naszych drogach w dniach 12-19 października br. obchodzony jest Tydzień Bezpieczeństwa Drogowego.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Infrastruktury