Fundacje, działające w Szwajcarii i Liechtensteinie, jako osoby prawne nie spełniają tego warunku. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy zabużańskiej nie mogą więc nabyć uprawnienia do rekompensaty – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt: I SA/Wa 973/10), oddalając skargę Fundacji Lanckorońskich na decyzję ministra Skarbu Państwa.
Minister utrzymał w mocy decyzję wojewody śląskiego odmawiającą fundacjom potwierdzenia prawa do rekompensaty. Fundacje działające wyłącznie na rzecz kultury i nauki polskiej ubiegały się o nią za nieruchomości na dawnych terenach RP odziedziczone po prof. Karolinie Lanckorońskiej i jej siostrze Adelajdzie. WSA orzekł jednak, że skoro fundacje nie mają z przyczyn oczywistych obywatelstwa polskiego, nie mogą nabyć uprawnienia do rekompensaty. Niekonstytucyjność art. 3 ust. 2 ustawy zabużańskiej może stwierdzić jedynie Trybunał Konstytucyjny. Minister był obowiązany go stosować, nawet jeśli są wątpliwości, czy jest zgodny z konstytucją.
– Wyrok jest jednak nieprawomocny i będzie skarga kasacyjna – zapowiada adwokat Józef Forystek, reprezentujący fundacje.
Źródło: Rzeczpospolita
Odszkodowania tylko dla obywateli polskich
WSA w Warszawie zdecydował, że Fundacje Lanckorońskich nie mają prawa do rekompensaty za mienie zabużańskie. Byli właściciele lub ich spadkobiercy muszą mieć obywatelstwo polskie. Obywatelstwo mogą mieć tylko osoby fizyczne.