Artykuł 89 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo zamówień publicznych wskazuje, że zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p. Sformułowanie tego przepisu sprawia, że w sytuacji wystąpienia powyższej przesłanki, zamawiający ma obowiązek, a nie uprawnienie do odrzucenia oferty. Norma art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. odnosi się do merytorycznego aspektu zaoferowanego przez wykonawcę świadczenia oraz merytorycznych wymagań zamawiającego, w szczególności co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów istotnych dla wykonania zamówienia. Niezgodność treści oferty z treścią SIWZ ma miejsce w sytuacji, gdy oferta nie odpowiada w pełni przedmiotowi zamówienia, nie zapewniając jego realizacji w całości zgodnie z wymogami zamawiającego.
W orzecznictwie Izby podkreśla się, że niezgodność treści oferty z treścią SIWZ powinna być oceniania z uwzględnieniem definicji oferty zawartej w art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, tj. niezgodności oświadczenia woli wykonawcy z istotnymi wymaganiami zamawiającego, odnoszącymi się do merytorycznego zakresu przedmiotu zamówienia, a więc materialnej sprzeczności zakresu zobowiązania zawartego w ofercie z zakresem zobowiązania, którego spełnienia zamawiający oczekuje, zgodnie z postanowieniami SIWZ. (KIO 2028/12)
Anna Stańczuk
Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP
Odrzucenie oferty to obowiązek, a nie prawo zamawiającego
Zgodność treści oferty z treścią specyfikacji zachodzi wtedy, gdy na podstawie analizy i porównania treści obu tych dokumentów można uznać, że opis oferowanego urządzenia nie różni się w swej treści od postanowień zawartych w opisie przedmiotu zamówienia w SIWZ - stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 2 października 2012 r.