Te propozycje to:
1) jednorazowa wypłata dla ubezpieczonych – członków otwartych funduszy emerytalnych całości albo nadwyżki środków zgromadzonych na rachunku w OFE, w jednej z alternatywnych form:
- na Indywidualne Konto Emerytalne z przeznaczeniem na wypłatę w ratach przez okres co najmniej 10 lat, przy zwolnieniu tych środków ze zryczałtowanego 19 proc. podatku, albo
- bezpośrednio dla ubezpieczonego po potrąceniu zryczałtowanego 19 proc. podatku, o ile ubezpieczony zgromadził na koncie w ZUS środki zapewniające wypłatę emerytury w kwocie nie niższej, niż dwukrotność najniższej emerytury (tj. w chwili obecnej 1.350,20 zł),.
2) większa ochrona wartości środków gromadzonych w OFE przeznaczonych na przyszłą emeryturę dla ubezpieczonych, którzy ukończyli 55 lat - w przypadku kobiet albo 60 lat - w przypadku mężczyzn, przez umożliwienie:
- rozwiązania umowy z OFE i przeniesienie całości zgromadzonych tam środków do funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo
- przekazania, bez konieczności rozwiązania umowy z OFE, określonej procentowo części środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, do funduszu emerytalnego w FUS, z zachowaniem możliwości wskazania osób, na rzecz których wypłacone zostałyby środki zgromadzone w OFE w wypadku śmierci ubezpieczonego.
Ponadto projekt zawiera propozycję obniżenia poziomu części składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3 proc. do 3 proc. podstawy wymiaru na ubezpieczenie emerytalne, co – zdaniem autorów projektu – ma poprawić bezpieczeństwo środków przeznaczonych na emerytury i uniezależni wysokość przyszłych emerytur od gwałtownych wahań koniunkturalnych na giełdzie.
Założenia zostały skierowane do uzgodnień międzyresortowych i do partnerów społecznych, którzy mają 30 dni na zgłoszenie uwag.