Karze podlegać będzie także osoba, której zostanie udowodnione sprowadzenie z zagranicy lub prowadzenie obrotu niedozwolonymi w sporcie substancjami.
Powstaje również Polska Agencja Antydopingowa (POLADA), czyli podmiot wyspecjalizowany w zwalczaniu dopingu. A jednocześnie ustawa znosi Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie oraz likwiduje państwową jednostkę budżetową „biuro Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie”. Sprawy wszczęte przez Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie lub biuro Komisji i niezakończone przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzi Agencja.
Przychody Agencji stanowi dotacja podmiotowa z budżetu państwa, przeznaczona na dofinansowanie działalności bieżącej Agencji. Agencja może tez prowadzić działalność gospodarczą i korzystać z innych źródeł finansowania np. ze środków UE.
Nadzór nad Agencją sprawuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej. Agencja otrzymała szerokie uprawnienia. Będzie m.in. miała możliwość prowadzenia kontroli antydopingowych w czasie zawodów oraz poza nimi. Będę je przeprowadzać licencjonowani kontrolerzy, którzy podczas pełnienia obowiązków służbowych mogą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
Przy agencji będzie działał Panel Dyscyplinarny orzekający o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie. Panel będzie orzekał w pierwszej i drugiej instancji.
W latach 2017–2026 maksymalny limit wydatków budżetu państwa, będących skutkiem finansowym ustawy, wynosi 3 mln zł w pierwszym roku, a docelowo 6,7 mln zł.
Od dzisiaj surowsze karanie dopingu w sporcie
W sobotę 1 lipca weszła w życie ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie, która m.in. powołuje do życia Polską Agencję Antydopingową. Przewiduje też odpowiedzialność karną do trzech lat dla osoby, która poda małoletniemu zabronioną substancję.