Opublikowany w poniedziałek (12 września b.r.) w unijnym dzienniku urzędowym wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym został skierowany w ramach sądowego sporu między Kozuba Premium Selection sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie a Dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie. NSA w postanowieniu w sprawie I FSK 1573/14 zwrócił się do TS UE o dokonanie wykładni art. 135 ust. 1 lit. j) dyrektywy VAT. Kierując sprawę do unijnego sądu NSA zamierzał sprawdzić zgodność z przywołanym przepisem dyrektywy VAT art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnienie podatkiem VAT nie obejmuje dostawy budynków, budowli lub ich części, jeżeli, po pierwsze, dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, oraz, po drugie, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata w zakresie, w jakim art. 2 pkt 14 ustawy VAT definiuje, że pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej. 

NSA pyta TS UE o zwolnienie z VAT-u i stawkę 0% >>>

Trybunał nadał sprawie sygnaturę C-308/16 i postanowił o opublikowaniu wniosku prejudycjalnego w unijnym dzienniku urzędowym. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 15 miesięcy od daty rozpoczęcia postępowania przed TS UE, tyle bowiem trwa średnia oczekiwania na wyrok Trybunału dotyczący odesłania prejudycjalnego. 

-----------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.