Towarzystwo bierze udział w projekcie, którego celem jest łagodzenie skutków bezdomności. Projekt ten w 85 proc. jest finansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z tym Towarzystwo spytało Izbę Skarbową w Poznaniu, czy wypłacane z EFS wynagrodzenia jego pracowników są zwolnione od podatku.

Izba skarbowa uznała, że należy od nich potrącać podatek, bo wynagrodzenia są wypłacane ze środków krajowych, a dopiero później refundowane z funduszu unijnego.

Towarzystwo złożyło skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Zarzucało izbie skarbowej, że nie wzięła pod uwagę, iż faktycznym źródłem finansowania wypłat dla pracowników jest fundusz unijny.

Wrocławski sąd uchylił interpretację izby. Orzekł, że nie jest istotne, czy bezzwrotna pomoc z funduszy UE, jest najpierw pokrywana ze środków krajowych, a dopiero później zwracana ze środków z unijnego funduszu. Dla zwolnienia od podatku ważne jest jedynie pochodzenie dochodów, a nie sposób ich wypłacania – uznał sąd.

Podkreślił także, że celem funduszy unijnych jest pomoc słabiej rozwiniętym regionom i sektorom gospodarki państw członkowskich, a nie zasilanie budżetów tych państw. Opodatkowanie bezzwrotnej pomocy byłoby sprzeczne z jej celem – zaznaczył sąd.

Izba skarbowa zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. We wtorek NSA uznał, że skarga izby była bezzasadna (sygn. II FSK 1817/11), ponieważ dla zwolnienia podatkowego nie jest istotne, w jaki sposób wynagrodzeń pracowników są refundowane, ale źródło, z jakiego pochodzą. W tym wypadku źródłem jest fundusz pomocowy UE i dlatego wynagrodzenia są zwolnione od podatku - orzekł sąd.

Towarzystwo im. św. Brata Alberta jest niezależną katolicką organizacją dobroczynną, działa od 1981 r. Do 1989 r. nosiło nazwę Towarzystwo Pomocy im. Adama Chmielowskiego. Celem Towarzystwa jest niesienie pomocy osobom bezdomnym i ubogim. Prowadzi m.in. 80 placówek noclegowych, 15 kuchni i jadłodajni, 6 bezpłatnych łaźni, 19 punktów wydawania odzieży i żywności.