Organizatorzy turystyki i pośrednicy turystyczni , zostali zróżnicowani na trzy grupy tj. na tych, którzy:
1. organizują imprezy turystyczne i pośredniczą na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na terytorium państw pozaeuropejskich niezależnie od środka transportu oraz na terytorium państw europejskich z wykorzystaniem transportu lotniczego w ramach przewozu czarterowego, z wyłączeniem pkt 3;
2. organizują imprezy turystyczne i pośredniczą na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na terytorium państw europejskich z wykorzystaniem innego środka transportu niż transport lotniczy w ramach przewozu czarterowego, z wyłączeniem pkt 3;
3. organizują imprezy turystyczne i pośredniczą na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na terytorium krajów mających lądową granicę z Rzeczypospolitą Polską, a w przypadku Federacji Rosyjskiej w obrębie obszaru obwodu Kaliningradzkiego, a także organizują krajowe imprezy turystyczne i pośredniczą na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie krajowych usług turystycznych, w tym imprez zagranicznej turystyki przyjazdowej.
Przyjęty w rozporządzeniu sposób ustalania wysokości minimalnych sum gwarancyjnych jako określony wskaźnik procentowy od przychodu - zdaniem Ministra Finansów - w pełni powinien zaspokoić ewentualnie zgłaszane roszczenia. Wysokość gwarancji bowiem powinna być przez przedsiębiorców dostosowywana do wysokości przychodu. W związku z powyższym im wyższy przychód tj. im więcej imprez turystycznych dany przedsiębiorca zorganizował lub pośredniczył w ich organizowaniu, tym suma gwarancyjna będzie wyższa. W związku z powyższym przyjęty przez Ministra Finansów sposób obliczania minimalnych sum gwarancyjnych cechuje się adekwatnością do ewentualnych zmian na rynku branży turystycznej i jego potrzeb.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych (Dz. U. 238, poz. 1584) weszło w życie z dniem 17 grudnia 2010 r.
Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 lutego 2005 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych (Dz. U. Nr 32, poz. 279), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosownie do art. 5 ustawy z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 106, poz. 672).
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
www.mf.gov.pl, stan z dnia 20 grudnia 2010 r.