Powołania dotyczą 19 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej. Na początku września KRS przedstawiła prezydentowi wniosek o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN i 20 września Andrzej Duda powołał 10 osób na sędziów tej izby.
NSA rozpatruje odwołania
Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny, do którego wpłynęły odwołania niektórych kandydatów odrzuconych przez KRS, wydał kilka postanowień o zabezpieczeniu postępowań dotyczących nominacji nowych sędziów SN do czasu rozpatrzenia odwołań tych kandydatów. Ostatnie takie postanowienie wydane zostało w poniedziałek 8 października, i jak poinformowało biuro prasowe NSA, zostało przesłane do KRS i do Kancelarii Prezydenta.
Pod koniec września NSA uwzględnił cztery wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Czytaj:
KRS ignoruje postanowienia NSA i przesłała prezydentowi kandydatów do SN >>
NSA wstrzymuje kolejną uchwałę KRS ws. kandydatów do SN>>
Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur początkowo zapowiadał, że Rada uzna zabezpieczenia NSA i nie będzie przekazywać tych uchwał do Kancelarii Prezydenta. Jednak w poniedziałek uchwały zostały tam przesłane i prezydent natychmiast zdecydował o wręczeniu nominacji. Kandydaci byli zapraszani do Pałacu Prezydenckiego we wtorek telefonicznie. Na uroczystość wręczenia nominacji nie wpuszczono dziennikarzy.
Prezydent stosuje nowe przepisy o KRS
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, który poinformował o nominacjach, uzasadniał decyzję Andrzeja Dudy o wręczeniu ich mimo zabezpieczeń NSA powołując się na znowelizowaną ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. - Zgodnie z przepisem artykułu 44 ust. 1b tej ustawy, jeżeli uchwały w sprawach indywidualnych dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego nie zaskarzyli wszyscy uczestnicy postępowania, staje się ona prawomocna w części obejmującej rozstrzygnięcia o przedstawieniu wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego, a także w części obejmującej rozstrzygnięcia o nieprzedstawieniu wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego tych uczestników postępowania, którzy nie wnieśli odwołania - stwierdził, cytując ustawę. I dodał, że "sądy w Rzeczypospolitej nie są powołane do tego, żeby zmieniać ustawy".
- Prezydent dokonał powołań, kierując się interesem publicznym. Aktywność prezydenta w tej kwestii jest umocowana konstytucyjnie oraz ustawowo - podkreślił Paweł Mucha.
Minister poinformował, że do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powołani zostali:
- adwokat i wykładowca akademicki Antoni Bojańczyk,
- prezes Prokuratorii Generalnej RP Leszek Bosek,
- sędzia SA Dariusz Czajkowski,
- notariusz Paweł Czubik,
- wykładowca akademicki Tomasz Demendecki,
- wykładowca akademicki Marek Dobrowolski,
- radca prawny Paweł Księżak,
- radca prawny Joanna Lemańska,
- sędzia SA Marcin Łochowski,
- wykładowca akademicki Oktawian Nawrot,
- wykładowca akademicki Janusz Niczyporuk,
- wykładowca akademicki Adam Redzik,
- radca prawny Mirosław Sadowski,
- sędzia SA Marek Siwek,
- sędzia SA Ewa Stefańska,
- wykładowca akademicki Maria Szczepaniec,
- wykładowca akademicki Krzysztof Wiak,
- sędzia SO Jacek Widło
- radca prawny Grzegorz Żmij
Spośód rekomendowanych przez KRS do tej izby 20 osób, jedna nie została powołana.
Do pełnienia urzędu sędziego w Izbie Cywilnej powołani zostali:
- prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Jacek Grela,
- sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Beata Janiszewska,
- radca prawny Marcin Krajewski,
- sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie i dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z siedzibą w Krakowie Małgorzata Manowska,
- sędzia SO w Lublinie Joanna Misztal-Konecka,
- sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Tomasz Szanciło
- dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Kamil Zaradkiewicz
Do pełnienia urzędu w Izbie Karnej powołano zaś sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Wojciecha Sycha.
Cena promocyjna: 199 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł