Nominację do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych otrzymała dr hab Elżbieta Karska, która prywatnie jest żoną europosła PiS Karola Karskiego. Specjalnością naukową pani doktor jest prawo międzynarodowe, prawo europejskie, prawa człowieka, obecnie wykłada w Uniwersytecie im. Kardynała Wyszyńskiego.

Czytaj też: Prezydencki projekt o likwidacji Izby Dyscyplinarnej - spóźniony, ale potrzebny>>

Prof. Karska wchodzi w skład Zarządu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej w Wiedniu oraz – działającej w ramach Rady Europy – Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji w Strasburgu. Ekspertka w ramach mechanizmu wymiaru ludzkiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także doradczyni społeczna Rzecznika Praw Dziecka. Pracuje w ramach Procedur Specjalnych Rady Praw Człowieka ONZ. Wiceprzewodnicząca Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów XIII kadencji

Trzech nowych sędziów Izby Cywilnej

Do Izby Cywilnej został nominowany Maciej Kowalski, który był sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, dr hab. Krzysztof Andrzej Wesołowski, który jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i specjalista prawa przewozowego oraz prof. Andrzej Załucki .

Sędzia Maciej Kowalski posiada 29-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowiskach: sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego i sędziego sądu apelacyjnego. Obowiązki orzecznicze łączy z pełnieniem funkcji wizytatora, sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie oraz prowadzeniem zajęć z zakresu postępowania cywilnego dla aplikantów radcowskich.

Adwokat sędzią SN

Prof. dr hab. Mariusz Andrzej Załucki jest adwokatem w Izbie Adwokackiej w Rzeszowie. Od 1 czerwca 2006 r. wykonuje zawód adwokata. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. Licencja na używanie znaku towarowego. Studium prawnoporównawcze oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 15 marca 2006 r. Rozprawa habilitacyjna nosiła tytuł:  Wydziedziczenie w prawie polskim na tle porównawczym.

 W latach 2001-2002 był zatrudniony w Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Filii w Rzeszowie na stanowisku asystenta, a następnie od 2002 r. do 2013 r. oraz od 2016 r. do 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, kolejno na stanowiskach: asystenta, adiunkta, profesora uczelni. Od 2013 r. jest zatrudniony w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, obecnie na stanowisku profesora

Uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w dniu 8 marca 2022 r. w Pałacu Prezydenckim. Kandydatów wyłoniła neoKrajowa Rada Sądownictwa, uznana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za ciało nieprawidłowo wybrane przez Sejm.