Autorka wydanej właśnie książki pt. Odpowiedzialność za długi spadkowe. Komentarz do zmian 2015 pisze, że ustawą z 20 marca 2015 r. odwrócona została obowiązująca wcześniej zasada: bierne zachowanie spadkobiercy w ustawowym terminie (niezłożenie oświadczenia co do spadku) jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza . I dodaje, że zmiany w kodeksie cywilnym wymagały dokonania nowelizacji także kodeksu postępowania cywilnego, jak również, w mniejszym już zakresie, innych ustaw.
- Zasadnicza zmiana polega na wprowadzeniu, jako zasady, ograniczonej odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe. W uzasadnieniu projektu rządowego podkreślano, że przewidziana w art. 1015 § 2 zdanie pierwsze k.c. fikcja prawna, iż spadkobierca nieskładający w ustawowym
terminie żadnego oświadczenia co do spadku jest traktowany tak, jak przyjmujący spadek wprost, a więc ponoszący nieograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe, w istocie nie chroni ani spadkobiercy przed nadmiernymi obciążeniami, ani wierzycieli spadkowych. Może natomiast prowadzić do pogorszenia sytuacji wierzycieli spadkobiercy - czytamy we wstępie do publikacji. gdyż obciążenie osobistego majątku spadkobiercy odpowiedzialnością za długi spadkowe często prowadzi do zmniejszenia szans takich wierzycieli na uzyskanie należnego im świadczenia.
Jak podkreśla autorka, po dokonanych zmianach spadkobierca traktowany jest jak przyjmujący spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wartości aktywów spadkowych. Nowelizacja wprowadziła także nową instytucję w kodeksie cywilnym - wykaz inwentarza, który pozwala spadkobiercy oraz wierzycielom spadku na zorientowanie się w stanie majątku spadkowego: wielkości długów spadkowych oraz wartości aktywów. Zmiany te zostały przedstawione wraz z ogólnym omówieniem zasad odpowiedzialności za długi spadkowe nie tylko spadkobierców, ale także osób, na rzecz których ustanowione zostały zapisy windykacyjne, a w pewnych sytuacjach także osób obdarowanych przez spadkodawcę.