Posłowie przyjęli pakiet 5 ustaw dotyczących gospodarki. Zdaniem rządu ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zmiany mają objąć prawie 200 ustaw.
– Najsilniejsze dziś gospodarki świata zbudowały swój dobrobyt dzięki wysokiej jakości partnerstwu na linii administracja publiczna – przedsiębiorcy. Właśnie to zapewnia Konstytucja Biznesu. Przedsiębiorcy będą mieli w państwie partnera – podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Bardziej przyjazne relacje z administracją
Do najważniejszych rozwiązań Prawa przedsiębiorców należy m.in. wprowadzenie zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść, co ma zapewnić bardziej przyjazną i partnerską relację między administracją a przedsiębiorcami.
Przewidziano też wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej – osoba fizyczna prowadząca działalność na mniejszą skalę (miesięczne przychody z niej pochodzące nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.
Kolejne rozwiązanie to tzw. "ulga na start" – początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej.
Ustawa znosi ponadto obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami – przedsiębiorca w kontaktach z dużą częścią urzędów będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem NIP.
Zakłada również wydawanie przez organy administracji napisanych prostym językiem "objaśnień prawnych" – mają one w sposób praktyczny wyjaśniać przepisy dotyczące działalności gospodarczej.
Przyjęte w piątek rozwiązania zastąpią obowiązującą ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Biznes chwali zmiany
- Uchwalenie Konstytucji Biznesu oceniamy bardzo pozytywnie - powiedział prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak. Jego zdaniem najważniejsza ustawa w pakiecie, czyli Prawo przedsiębiorców, wprowadza rozwiązania lepsze od tych, które obowiązują obecnie.
Także Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE) Cyfrowa Polska poinformował, że z zadowoleniem przyjął piątkową decyzję Sejmu o uchwaleniu rządowego pakietu ustaw mających na celu wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców zawartych w tzw. Konstytucji Biznesu.
- To dobrze, że posłowie potraktowali ten projekt priorytetowo i prace nad nim przebiegały bardzo sprawnie. Jego przyjęcie od dawna było oczekiwane przez przedsiębiorców – powiedział prezes Związku Michał Kanownik. Jak dodał, "im szybciej zawarte w Konstytucji ustawy wejdą w życie, tym łatwiej i szybciej będą rozwijać się polskie firmy, a z nimi cała gospodarka".
Od początku byliśmy zwolennikami większości proponowanych zmian. Dlatego cieszymy się z przyjętych w piątek przez Sejm rozwiązań - poweidział Rafał Baniak, wiceprezydent wykonawczy organizacji Pracodawcy RP. - Ustawa ta jest szansą na poprawę relacji biznesu z administracją. Wprowadzony katalog zasad postępowania - głównie dla organów administracji, częściowo także dla przedsiębiorców - daje nadzieję na wzmocnienie pozycji przedsiębiorców - dodał.
Rzecznik dla obrony małych firm
Sejm uchwalił także w piątek ustawę przewidującą powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm.
Podstawowym zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ma być dbanie o właściwe wdrożenie w praktyce zasad Konstytucji Biznesu. - Chodzi o lepszą ochronę interesów mikro-, małych i średnich firm, poprawę środowiska prawnego, w którym funkcjonują oraz zapewnienie "bardziej partnerskich relacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej" - mozna przeczytać w uzasadnieniu projektu.
Więcej: Nowa ustawa wprowadza instytucją Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców>>
Zmiany w ewidencji działalności dospodarczej
Możliwość zawieszenia przez przedsiębiorców-osoby fizyczne wykonywania działalności gospodarczej na dowolnie określony czas oraz bezterminowo - uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.
Nowe regulacje mają usprawnić funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Pojedynczego Punktu Kontaktowego, który zostanie zastąpiony przez Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP). W rezultacie ma to ułatwić "podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej".
Więcej: Dzięki nowej ustawie łatwiej będzie zawiesić działalność gospodarczą >>
Zachęty dla zagranicznych przedsiębiorców
W uchwalonym pakiecie Konstytucji Biznesu znalazła się również ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem ma być zachęcenie cudzoziemców mieszkających w Polsce i inwestorów zagranicznych do rozwijania działalności w naszym kraju.
W nowych przepisach określono zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne w Polsce oraz wskazano zasady tworzenia przez przedsiębiorców zagranicznych oddziałów i przedstawicielstw w naszym kraju.