W dniu 23 czerwca 2015 roku Senat przyjął bez poprawek kolejną nowelizację ustawy o grach hazardowych , która czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Oczekujący obecnie na podpis Prezydenta akt prawny jest odpowiedzią na uwagi zgłoszone w trybie tzw. szczegółowej opinii m.in. przez Komisję Europejską i wprowadza  szereg zmian w odniesieniu do dotychczasowych warunków urządzania i zasad prowadzenia działalności w obszarze gier hazardowych.
Najważniejsze modyfikacje ustawy zmierzają w kierunku ułatwienia prowadzenia w Polsce (w formie usług transgranicznych) działalności w zakresie gier hazardowych podmiotom zagranicznym posiadającym siedzibę na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zmiany te są przejawem dostosowywania polskich przepisów do wymogów stawianych przez przepisy unijne, przede wszystkim w związku ze swobodami zagwarantowanymi w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Czytaj: Europejskie firmy będą mogły prowadzić gry hazardowe w Polsce>>>

Krajowym spółkom też będzie łatwiej
W nowelizacji znalazły się jednak także przepisy, które znacznie ułatwiają prowadzenie działalności również krajowym spółkom z sektora hazardowego. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie nowe regulacje, które zastępują dotychczasowe, mocno krytykowane przez doktrynę przepisy prawa hazardowego.
Po pierwsze, nowela zmienia obowiązujący do tej pory art. 52 ust. 1 ustawy, który przewidywał wymóg każdorazowego uzyskiwania ex ante zgody Ministra Finansów na przeprowadzanie zmian w strukturze kapitału zakładowego spółek prowadzących działalność w zakresie gier hazardowych. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, przedsiębiorca obowiązany będzie poinformować organ o dokonanej zmianie w strukturze kapitału zakładowego spółki ex post, w terminie do 7 dni od ich zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. Projektowana zmiana ma na celu zagwarantowanie zgodności polskiej ustawy  grach hazardowych z zasadą swobodnego przepływu kapitału w Unii Europejskiej (art. 56 TFUE).

Zmiany kadrowe łatwiejsze
Ponadto, nowelizacja wprowadza analogiczne zmiany w dotychczasowym art. 53 ustawy, zgodnie z którym każda zmiana w składzie zarządu lub rady nadzorczej spółek prowadzących działalność w zakresie gier urządzanych w ośrodkach gier (czyli w kasynach gry oraz w salonach gry bingo pieniężne) oraz w zakresie zakładów wzajemnych wymagała uzyskania zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych.  Przepis ten był szczególnie krytykowany przez samą branżę oraz przez doktrynę prawniczą, bowiem w praktyce bardzo utrudniał dokonywanie zwykłych zmian osobowych w organach spółek, co niezmiernie komplikowało ich prawidłowe funkcjonowanie. Jako przykład można podać sytuację, w której dochodzi do rezygnacji z pełnienia funkcji przez dotychczasowy zarząd spółki, a nowy zarząd nie może zostać powołany z uwagi na wymóg uzyskania z góry zgody od Ministra Finansów na nowy skład osobowy tego organu.
Stosownie do nowego brzmienia komentowanego przepisu, każda zmiana w składzie zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółek prowadzących działalność w zakresie gier urządzanych w ośrodkach gier lub działalność w zakresie zakładów wzajemnych wymaga zawiadomienia Ministra Finansów w terminie 7 dni od dnia zarejestrowania tych zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym. Podobnie jak w opisywanym powyżej przypadku, projektowana zmiana ma na celu odstąpienie od obowiązku uzyskiwania uprzedniej zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych przez spółkę prowadzącą działalność w obszarze gier hazardowych, która zamierza dokonać zmian w składzie osobowym swoich organów.

Branża na tym skorzysta
Wprowadzane do ustawy o grach hazardowych zmiany, chociaż wynikają one poniekąd z wymogów narzuconych krajowemu regulatorowi przez Komisję Europejską, dotyczyć będą także spółek posiadających siedzibę na terytorium Polski. Nowe przepisy, umożliwiające dokonanie zmiany w strukturze kapitału zakładowego oraz składu osobowego spółek bez obowiązku uzyskiwania uprzedniej zgody Ministra Finansów, należy oceniać ze wszech stron pozytywnie. Pozwalają one bowiem na zapewnienie przez spółki z sektora gier hazardowych ciągłości prowadzenia działalności, czego nie gwarantowały dotychczasowe rozwiązania prawne i często przedłużające się postępowania administracyjne. Tym razem wymogi stawiane przez prawo Unii Europejskiej nie komplikuje, ale wręcz pomaga krajowym przedsiębiorcom.

Ustawa z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych (druk sejmowy nr 2927).


LEX Monografie>>>