Projekt ustawy ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. o usługach na rynku wewnętrznym UE (dalej zwanej dyrektywą o usługach) do polskiego porządku prawnego.
Jak przypominają autorzy projektu, regulacje dyrektywy o usługach maja na celu:
-zniesienie barier w zakresie swobody przedsiębiorczości dla usługodawców, a także barier w swobodnym przepływie usług miedzy państwami członkowskimi w celu umożliwienia usługodawcom prowadzenia działalności usługowej w ramach rynku wewnętrznego poprzez rozpoczęcie prowadzenia przedsiębiorstwa w innych państwach członkowskich albo skorzystanie z możliwości tymczasowego świadczenia usług w innym państwie członkowskim nie prowadząc w nim przedsiębiorstwa,
-urzeczywistnienie w pełni zintegrowanego rynku w dziedzinie usług i w konsekwencji wzrost gospodarczy oraz stworzenie nowych miejsc pracy w tym sektorze.

Przepisy dyrektywy o usługach dotyczą szerokiego zakresu działalności usługowej m.in. związanej z wykonywaniem większości zawodów regulowanych (np. radców prawnych, doradców podatkowych, architektów), rzemieślników, usług dla przedsiębiorstw (np. doradztwo w zakresie zarządzania, organizacja imprez), działalności handlowej (zarówno detalicznego jak i hurtowego obrotu towarami i usługami), usług turystycznych, hotelarskich, gastronomicznych, szkoleniowych czy edukacyjnych.

Przepisy dyrektywy o usługach zwiększają pewność prawną oraz przyczyniają się do poprawy środowiska instytucjalno – prawnego funkcjonowania usługodawców i usługobiorców na rynku wewnętrznym UE, m.in. poprzez wprowadzenie regulacji dotyczących swobody świadczenia usług oraz pojedynczych punktów kontaktowych. Realizację celów dyrektywy zapewniają uproszczenie procedur administracyjnych dotyczących podejmowania i wykonywania działalności usługowej, m.in. poprzez:
- wprowadzenie jako zasady zakazu wymagania przez organy administracji dokumentów w formie oryginałów, poświadczonych kopii lub poświadczonego tłumaczenia;
- utworzenie pojedynczych punktów kontaktowych, posiadających funkcje ewidencyjne i informacyjne;
- elektronizację procedur dotyczących podejmowania i wykonywania działalności usługowej oraz wprowadzenia możliwości dopełnienia wszelkich formalności, z nimi związanych poprzez pojedyncze punkty kontaktowe;
- zakaz powielania wymogów;
- określenie warunków reglamentacji m.in. zasada wykonywania działalności przez czas nieograniczony;

Te i wiele innych zasad ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego nowa ustawa, której projekt ma być rozpatrzony przez Komitet Rady Ministrów, a następnie trafić na posiedzenie rządu.

Projekt ustawy