Zmiany to efekt m.in. wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (z 30 czerwca 2015 r.) w sprawie nastolatka umieszczonego w schronisku dla nieletnich. Decyzją sądu chłopak miał trafić tam na trzy miesiące. Ostatecznie w jego sprawie orzeczono zakład poprawczy z warunkowym zawieszeniem kary na dwa lata próby, ale do czasu tego orzeczenia - w sumie dodatkowo przez pięć miesięcy przebywał w schronisku. Tymczasem sąd nie orzekł przedłużeniu jego pobytu. Trybunał uznał, że doszło w tej sprawie do naruszania gwarantowanego konwencją prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.
Nowa ustawa, nie nowelizacja
Do opracowania zmian w prawie dotyczącym nieletnich powołano specjalną komisję, składającą się m.in. z sędziów rodzinnych. Zdecydowano też, że nie zajmie się ona jedynie kwestią monitoringu długości pobytu nieletnich w schroniskach i zmianami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Opracowany został projekt ustawy o nieletnich.
Ministerstwo na razie nie ujawnia szczegółów. Jak ustaliło Prawo.pl, trwają końcowe uzgodnienia.
Nowa instytucja - ośrodek readaptacji społecznej
Nowym rozwiązaniem - które ma być zaproponowane - jest wprowadzenie możliwości kierowanie nieletnich, którzy dopuścili się czynów karalnych (także wykroczeń) i ukończyli 13 lat - do ośrodka readaptacji społecznej. Ma on być dla sędziów dodatkowym narzędziem - obok najsurowszego środka wychowawczego - młodzieżowych ośrodków wychowawczych i poprawczaka.
- Zakład poprawczy powinien być ostatecznością. Wielu sędziów wskazuje, że z kolei MOW-y, które sa najsurowszym środkiem wychowawczym, charakteryzują się częstymi ucieczkami - mówi rozmówca portalu.
W nowym ośrodku nieletni mógłby przebywać do 19 roku życia.
Obniżenie granicy popełnienia czynów karalnych
Zgodnie z opracowywanymi propozycjami już 10-letnie dziecko mogłoby odpowiadać za popełnienie czynu karalnego, obecnie granicą jest 13 lat. Ma być też - jak ustaliło Prawo.pl - wprowadzona dolna granica wykazywania przejawów demoralizacji - również od 10 lat.
Zmiany obejmą także policyjne izby dziecka. Rozważane jest, by ich funkcję mogły też pełnić wydzielone w komendach i spełniające standardy pomieszczania.
Specjalne miejsca dla nieletnich matek
Nowe przepisy zakładają też, utworzenie w części zakładów poprawczych i ośrodków wychowawczych tzw. domów dla matki. Chodzi o miejsca gdzie nastoletnie matki będą mogły przebywać ze swoimi dziećmi i zajmować się nimi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.