Przyjęta została w ubiegłym tygodniu podczas Konferencji Rady Europy nt. usprawnienia wykonywania wyroków ETPCz.
Deklaracja Brukselska m.in. zachęca państwa do zapewnienia potencjalnym skarżącym dostępu do informacji o Konwencji i Trybunale, do zwiększenia wysiłków na rzecz podnoszenia świadomości wśród członków parlamentów, członków wymiaru sądownictwa o Konwencji, poprzez zapewnienie, że będzie ona stanowiła integralną część szkolenia zawodowego, promowanie wizyt i staży prawników w Trybunale, podjęcie działań mających na celu badanie zgodności projektów aktów prawnych z Konwencją w świetle orzecznictwa Trybunału oraz zapewnienie skutecznych środków prawnych naprawczych w przypadkach naruszeń praw gwarantowanych Konwencją.
- W przeciwieństwie do wcześniejszej Deklaracji z Brighton, która negocjowana była przy założeniu konieczności wprowadzenia głębokich zmian w funkcjonowaniu systemu, Deklaracja Brukselska zawiera naprawdę niewiele nowych zobowiązań dla państw – pisze na swoim blogu dr Aleksandra Mężykowska, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Uczelni Łazarskiego. Więcej>>>
Czytaj: Polska coraz lepiej wykonuje wyroki ETPC>>
Nowa deklaracja ma poprawić wykonywanie wyroków ETPCz
Deklaracja Brukselska to dokument programowy nakreślający zakres działań koniecznych do poprawy implementacji w krajowych systemach prawnych orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.