Zdaniem Krajowej Rady Notarialnej wejście w życie jej niektórych zapisów może zagrozić bezpieczeństwu obrotu prawnego. Notariusze proponują kompleksową oraz przemyślaną nowelizację Prawa o notariacie.
Krajowa Rada Notarialna, reprezentująca środowisko notariuszy od momentu upublicznienia projektu tzw. ustawy deregulacyjnej przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości zgłaszała do niego liczne zastrzeżenia. Szczególne wątpliwości Krajowej Rady Notarialnej wzbudziły propozycje drastycznych zmian w procesie kształcenia notariuszy, w tym projekt wprowadzenia instytucji notariusza „na próbę” powoływanego na okres 3 lat. Dotychczasowy czas szkolenia adeptów do zawodu notariusza może ulec skróceniu nawet o 90 proc. Uchwalenie tych przepisów umożliwiłoby rozpoczęcie działalności w zawodzie rejenta osobom nie w pełni do tego przygotowanym. Zdaniem notariuszy, może to skutkować tworzeniem wadliwych aktów notarialnych, których negatywne skutki mogą ujawnić się dopiero po wielu latach, a ich efekty mogą być często nieodwracalne. Z przygotowanych na zlecenie KRN analiz wynika, że zmiany te obniżą bezpieczeństwo obrotu prawnego i zaufanie do instytucji państwa, w niezwykle istotnych dla każdego obywatela kwestiach majątkowych, spadkowych oraz w zakresie działalności przedsiębiorstw rodzinnych.
„Wejście w życie zapisów proponowanych w ustawie deregulacyjnej w odniesieniu do zawodu notariusza może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje – powiedział Tomasz Janik, Prezes Krajowej Rady Notarialnej. – Teraz, gdy projekt ustawy trafił już do Sejmu staramy się przekonać posłów, że niektóre zapisy ministerialnego projektu ustawy są szkodliwe dla obywateli i bezpieczeństwa obrotu prawnego w Polsce. Nie jesteśmy przeciwni zmianom, ale stoimy na stanowisku, że powinny być one starannie przemyślane” – dodaje Tomasz Janik.
Już w 2010 r. Krajowa Rada Notarialna przygotowała i złożyła na ręce ówczesnego ministra sprawiedliwości projekt nowelizacji tego aktu prawnego. Jednak wówczas nie spotkał się on z zainteresowaniem resortu. Obecnie notariusze powrócili do tej idei. Od lipca nad przygotowaniem nowelizacji Prawa o notariacie pracuje zespół ekspertów powołany przez Krajową Radzę Notarialną.
„Jedynym właściwym rozwiązaniem wydaje się nam wyłączenie zawodu notariusza z projektu ustawy deregulacyjnej. Tym bardziej, że trwają właśnie rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości dotyczące organizacji rozmów w ramach tzw. okrągłego stołu i wspólnego wypracowania propozycji kompleksowej nowelizacji Prawa o notariacie. Do tego spotkania ma dojść jeszcze w tym roku” – dodaje Prezes Janik.
Minister Sprawiedliwości zaprosił przedstawicieli notariatu na spotkanie w grudniu bieżącego roku. Zdaniem Prezesa KRN ta inicjatywa potwierdza zasadność starań Krajowej Rady Notarialnej o wstrzymanie procesu tzw. deregulacji zawodu notariusza i zaprojektowanie zmian ustawy po określeniu pozycji ustrojowej notariusza w systemie organów ochrony prawnej.
Notariusze: deregulacja naszego zawodu zagrozi bezpieczeństwu obrotu prawnego
Prezes NRA Tomasz Janik przestrzega parlamentarzystów przed uchwalaniem tzw. ustawy deregulacyjnej ministra sprawiedliwości, nad którą dziś prace rozpoczyna Sejm.