Opinię taką autor zaprezentował w komentarzu opublikowanym w Systemie Informacji Prawnej LEX*.
Jak stwierdza w nim, ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów z 13.06.2013 r. – dalej u.z.u.r.z., która weszła w życie 23.08.2013 r., zwana również ustawą deregulacyjną, dokonała kolejnej nowelizacji Prawa o notariacie z 14.02.1991 r. – dalej p.n., rozszerzając m.in. kompetencje do dokonywania czynności notarialnych na zastępców notarialnych (art. 1 § 2 w zw. z art. 76a p.n.). W związku z powyższą zmianą w praktyce wyłonił się problem nie tylko statusu prawnego zastępcy notarialnego 1 , ale określenia relacji prawnych między statusem notariusza oraz zastępcy w odniesieniu do „swobodnego” przepływu osób piastujących oba stanowiska w odniesieniu do relacji możliwości „przekształcenia” statusu notariusza w zastępcę na jego wniosek. Według przekonania niektórych zastępców (a także notariuszy) de lege lata dopuszczalne jest – za zgodą Ministra Sprawiedliwości wyrażaną w pierwszej kolejności w odwołaniu notariusza na podstawie art. 16 § 1 pkt 1 p.n. – wydanie zaświadczenia w trybie art. 76 § 2 p.n. o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego, z którym notariusz może zawrzeć umowę o zatrudnieniu w jego kancelarii na podstawie art. 76a p.n.
Zdaniem autora komentarza, nie jest to możliwe. Więcej>>>
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.
Notariusz nie może zostać zastępcą notarialnym
Wola ustawodawcy nie pozostawia żadnych wątpliwości. Notariusz prowadzący kancelarię po odwołaniu na swój wniosek nie może uzyskać statusu zastępcy notarialnego pisze prof. Aleksander Oleszko.