Z danych ZUS wynika, że od stycznia do końca października tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało tylko 14,5 tys. pracowników małych firm (zatrudniających poniżej 20 osób). Jeśli do tej liczby dodamy około 15 tys. pracowników dużych firm, którzy też wykorzystują to uprawnienie (szacunki DGP), okaże się, że dotychczas z urlopu ojcowskiego skorzystało zaledwie 30 tys. z około 0,5 mln uprawnionych. Co więcej wielu z nich straciło już prawo do wolnego tygodnia na opiekę nad dzieckiem.
– Dane te wskazują, jak duży wpływ na korzystanie z uprawnień rodzicielskich ma sytuacja na rynku pracy. Jeśli rodzice martwią się o zatrudnienie, rezygnują z dodatkowych praw – mówi Wanda Nowicka, przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu ojcowskiego we wskazanym przez niego terminie, do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. – Wystarczy jednak, że będzie zniechęcał do tego pracowników. Wiedzą oni, kiedy dane zachowanie lub wykorzystanie uprawnień nie jest mile widziane w firmie – mówi prof. Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna