Nowelizacja ustawy prawo dewizowe oraz ustawy kodeks cywilny znosi zasadę walutowości w Polsce. Od tej pory każdy przedsiębiorca będzie mógł rozliczać się w euro i w innych walutach a nie tylko w polskich złotówkach. To jedno z kluczowych działań rządu, które w dobie kryzysu na światowych rynkach ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności w naszym kraju. Projekt został przygotowany przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Nowe przepisy wchodzą w życie 24 stycznia br.

Obowiązujące zapisy ustawy kodeksu cywilnego i prawa dewizowego stanowiły dotychczas poważaną przeszkodę dla przedsiębiorców zajmujących się eksportem, czy importem. W ostatnim czasie polscy przedsiębiorcy mają także do czynienia z wahaniami kursu złotego wobec euro i innych walut, co jest związane z większym ryzykiem kursowym ponoszonym przez firmy - napisano w komunikacie Ministerstwa Gospodarki.

Wchodząca w życie nowelizacja umożliwi przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce dokonywanie rozliczeń i prowadzenie rachunków w walutach wymienialnych. Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie to wymagało, jak dotychczas, uzyskania każdorazowo zezwolenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Procedura ta bowiem komplikowała kwestie związane z płatnościami pomiędzy firmami.

Zmiany prawa dewizowego i kodeksu cywilnego ułatwią również transakcje kontrahentom, którzy dzięki propozycjom wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda nie będą musieli przeliczać waluty obcej na polską złotówkę. Nowe przepisy będą też bezpieczniejszym wariantem dla zabezpieczenia umów zawieranych przez kontrahentów w Polsce, aniżeli opcje walutowe. Pozwolą bowiem osiągnąć ten sam efekt przy znacznie mniejszym ryzyku. W opinii resortu gospodarki wchodząca w życie nowelizacja wprowadza mniej obowiązków związanych m.in. z przeliczaniem i księgowaniem operacji finansowych. Tym samym spełnia oczekiwania sektora MSP. Zmiany w prawie dewizowym i kodeksie cywilnym pozwolą także ograniczyć eksporterom ryzyko kursowe w prowadzonej działalności. Wpłyną zatem korzystnie na ich konkurencyjność na rynkach Unii Europejskiej.

Nowelizacja prawa dewizowego i kodeksu cywilnego są ustawami, które weszły do pakietu ponad 20 ustaw „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”, których głównym celem jest tworzenie przyjaznego prawa gospodarczego.

(Źródło: MG/KW)