Ekspertka podkreśla, że pełniąc funkcję parlamentarzysty, posłowie oraz senatorowie muszą wyważyć swoje prywatne interesy (np. finansowe) oraz zobowiązanie do działania na rzecz dobra obywateli. W świetle ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora brak jest opisu sygnałów, które mogłyby wskazywać, że interes prywatny posła czy senatora w sytuacjach konfliktowych przeważa. Nie ma również obecnie przepisów, które nakazywałyby parlamentarzystom wyłączenie się z prac nad takimi „konfliktowymi” dla nich projektami. - Wydaje się, że wręcz przeciwnie – ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora podkreśla uprawnienia parlamentarzystów w zakresie jak najbardziej aktywnego realizowania ich szczególnej społecznej roli - zauważa Barbara Grabowska.
Zdaniem ekspertki jedną z propozycji mogłoby być nałożenie na parlamentarzystów obowiązku informowania marszałka Sejmu lub komisji ds. etyki (np. na specjalnym formularzu) o istnieniu takiego konfliktu interesów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Nie ma definicji konfliktu interesów przy tworzeniu prawa
Polskie prawo nie zawiera definicji konfliktu interesów, która miałaby zastosowanie we wszystkich dziedzinach prawa, również w zakresie stanowienia prawa - twierdzi Barbara Grabowska, koordynator programu Obserwatorium procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.