Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Urszula Pasławska powiedziała w Sejmie, że zgodnie z planem na lata 2012-2013 minister prowadzi procesy prywatyzacyjne spółek sanatoryjnych z udziałem Skarbu Państwa.
Min. Urszula Pasławska powiedziała, że obecnie w nadzorze właścicielskim Ministerstwa Skarbu Państwa znajduje się 25 uzdrowisk, 11 uzdrowisk są to uzdrowiska ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Rzeczywiście rozporządzenie wskazuje siedem uzdrowisk, które nie podlegają prywatyzacji, przy czym podjęto działania zmierzające do zmiany tego rozporządzenia. Również minister zdrowia w swoim piśmie z dnia 12 września wskazał, iż wyrazi zgodę na wykreślenie 6 uzdrowisk, jeżeli samorządy będą zainteresowane ich przejęciem do celów realizacji własnych zadań statutowych, jak również celów związanych z polityką regionalną. W tym momencie ważne jest to, że projektowany jest budżet unijny na lata 2014-2020, to podkreślają samorządowcy i chcą, aby właśnie inwestycje uzdrowiskowe znalazły się w odnawianych obecnie strategiach rozwoju województw i w nowych programach operacyjnych.
W związku z tym, że opinia prawna wskazuje, iż możliwa komunalizacja wynika z ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, zgodnie z art. 4b trzeba spełnić warunki formalne i materialne. Marszałkowie i samorządy województw winni złożyć odpowiednie wnioski, a najpierw listy intencyjne. Ustalono, że do końca września zainteresowane samorządy, jest ich sześć, złożą stosowne listy intencyjne i następnie rozpoczniemy proces komunalizacji w odpowiedzi na złożone właściwie wnioski.
Ustawa nie przewiduje jednak możliwości zawierania paktów socjalnych przy umowach komunalizacyjnych - powiedziała pani minister.
- Intencją nas wszystkich jest by uzdrowiksa sie rozwijały, potrzebne są źródła finansowania - wyjaśniała min. Pasławska. Co trzy lata NFZ, nie różnicując uzdrowisk na prywatne czy publiczne, zakupuje najtańsze i najlepsze usługi od uzdrowisk.
Źródło: Sejm, posiedzenie 27 września 2012 r.