Czytaj: Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej będzie łatwiejsze >>
Muzea państwowe oraz samorządowe zostały zobligowane do udostępniania i przekazywania posiadanych przez nie informacji sektora publicznego na podstawie przepisów obowiązującej od 16 czerwca 2016 r. ustawy z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. poz. 352). Przepisy tej ustawy wskazują, że w przypadku, gdy pozyskiwane od muzeów informacje mają być wykorzystane w celach komercyjnych, to instytucje te mogą nałożyć wyższe niż zwykle opłaty za ponowne wykorzystywanie.
Opublikowane rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 5 lipca 2016 r. w sprawie maksymalnych stawek opłat za ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego nakładanych przez muzea państwowe i muzea samorządowe (Dz. U. poz. 1011) różnicuje wysokość stawek w zależności od sposobu udostępniania lub przekazywania informacji (reprodukcja cyfrowa, fotografia, nagranie dźwięku lub obrazu na nośnik cyfrowy itd.). Należy podkreślić, że podane w rozporządzeniu stawki opłat mają charakter stawek maksymalnych, co oznacza, że w gestii samego muzeum pozostanie, czy będzie ono stosowało stawki maksymalne, niższe lub czy w ogóle odstąpi od pobierania opłat.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 13 lipca 2016 r.
Źródło: dziennikustaw.gov.pl
Muzea mają stawki opłat za ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego
Muzea państwowe i samorządowe będą pobierać opłaty za przekazywanie lub udostępnianie informacji sektora publicznego. Maksymalne stawki tych opłat zostały określone w opublikowanym właśnie i wchodzącym dziś w życie rozporządzeniu.