To odpowiedź na wystąpienie zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” do ministra Witolda Waszczykowskiego w sprawie sytuacji w tureckim wymiarze sprawiedliwości.
Odpowiadająca w imieniu ministra Barbara Ćwioro, zastępca dyrektora w MSZ stwierdza, że Polska przykłada dużą wagę do promowania wartości demokratycznych, które powinny być podstawą działania władz państwowych niezależnie od pojawiających się trudności politycznych i zagrożeń wewnętrznych. - Troskę o zachowanie odpowiednich standardów demokratycznych konsekwentnie prezentujemy na forach międzynarodowych, również w odpowiedzi na działania władz tureckich podjęte po przeprowadzonej w dniu 15 lipca br. próbie puczu wojskowego. Równocześnie wyrażamy nadzieję, że ograniczenia podstawowych praw i wolności związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego będą stosowane jedynie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i stabilności państwa – czytamy w liście.
Jego autorka informuje, że taka opinia została zaprezentowana przez polskiego przedstawiciela na nieformalnym posiedzeniu Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy w dniu 5 sierpnia. Tematyka sposobu realizacji zmian w strukturach państwowych będzie także jednym z tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych na Polski i Turcji, które jest planowane w najbliższym czasie.
Jednak polski MSZ podkreśla, że „poruszając powyższe kwestie Polska nie zapomina jednocześnie, że Turcja jest naszym ważnym partnerem w wymiarze dwustronnym oraz w ramach NATO. Wagę relacji podkreśliliśmy podczas niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, a wcześniej w trakcie obchodów 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją”.
MSZ widzi sytuację tureckiego wymiaru sprawiedliwości, ale reaguje ostrożnie
Wyrażamy nadzieję, że ograniczenia podstawowych praw i wolności związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego będą stosowane jedynie w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i stabilności państwa stwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z sytuacją w Turcji.