Informacje na temat MSW przedstawiło w związku z rozpoczetą 25 listopada międzynarodowa kampanią „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.
Z danych resortu wynika, że o 52 proc. wzrosła liczba zatrzymanych osób podejrzanych o stosowanie przemocy. Od stycznia do września w 2013 roku policjanci zatrzymali 6,5 tys. podejrzewanych sprawców przemocy. W 2014 roku z kolei w analogicznym okresie zatrzymano prawie 10 tys. podejrzanych o jej stosowanie.
Czytaj: Policja uczy się wykrywania przemocy domowej>>>
Policjanci również skuteczniej odizolowują od ofiar nietrzeźwych podejrzanych o psychiczne lub fizyczne znęcanie się nad domownikami. Liczba sprawców doprowadzonych do Izb Wytrzeźwień wzrosła blisko o 63 proc. Łącznie funkcjonariusze przewieźli do Izby Wytrzeźwień lub do pomieszczeń dla zatrzymanych 20 tys. nietrzeźwych osób.
Wzrosła również liczba wypełnionych przez Policję „Niebieskich Kart”. W 2014 roku (od stycznia do września) funkcjonariusze wypełnili 48 093 formularze. To o 11 634 więcej, niż w analogicznym okresie w 2013 roku.
Kwestionariusze szacowania ryzyka
- Podejmowanie działań, mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych, to jeden z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W celu skutecznego przeciwdziałania przemocy w rodzinie opracowano i wdrożono 1 stycznia 2014 roku na terenie całego kraju kwestionariusze szacowania ryzyka w związku z przemocą w rodzinie - czytamy w informacji resortu.
Funkcjonariusze otrzymali instrukcje wyjaśniające, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Laminowane formularze trafiły do policjantów, którzy na co dzień podejmują interwencje w związku z przemocą domową. Dodatkowo w 2013 roku 35 tys. funkcjonariuszy zostało przeszkolonych z narzędzia reagowania na przemoc pod kątem wykrywania sytuacji, które mogłyby nieść zagrożenie dla życia i zdrowia domowników.
Nowa instrukcja, lepsze efekty
Jak wynika z najnowszego "Sprawozdania z działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczących zapobiegania przemocy w rodzinie" po wprowadzeniu instrukcji policjanci dokładniej identyfikują przypadki przemocy domowej oraz znacznie częściej eliminują bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar.
Nowe rozwiązania zostały opracowane z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych przez Komendę Główną Policji we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
"Sprawozdanie z działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczących zapobiegania przemocy w rodzinie", opisujące efekty wprowadzenia kwestionariuszy szacowania ryzyka, dostępne jest na stronie internetowej www.msw.gov.pl
Link do "Sprawozdania...": https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/12645,MSW-przeciwko-przemocy-domowej.html