To reakcja na artykuł opublikowany w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 sierpnia 2013 r. pt.: „Resort zawinił sądy powieszono, w którym zasugerowano, że to Ministerstwo Sprawiedliwości jest autorem projektu ustawy zmieniającej ustawę Kodeks postępowania cywilnego, która została uchwalona w 10 maja 2013 r., a która nałożyła na sądy obowiązek ustalenia numeru PESEL pozwanego.
- Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie uczestniczyło w pracach parlamentarnych nad tym projektem, podejmując działania mające na celu stworzenie w sądach narządzi pozwalających na wypełnienie obowiązku ustalenia przez sąd numeru PESEL pozwanego - czytamy w opublikowanym w piątek oświadczeniu.
Jak podkreśla MS, w ramach tych działań każdy sąd powszechny (co najmniej po dwie osoby z wydziału rozpoznającego szeroko rozumiane sprawy cywilne) otrzymał dostęp do aplikacji PESEL-SAD, dzięki której uzyskano dostęp do zbioru PESEL w drodze teletransmisji danych (bez potrzeby składania indywidualnych wniosków). Za zgodą Ministra Gospodarki sądy uzyskały również dostęp do danych niepublicznych CEIDG, dzięki czemu mogą po numerze NIP osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą ustalić jej numer PESEL. Wbrew temu, na co wskazano w publikacji, sądy nie zgłaszają Ministerstwu Sprawiedliwości problemów z ustaleniem numeru PESEL pozwanego. Ponadto warto zaznaczyć, że Ministerstwo Sprawiedliwości przesłano także sądom stanowisko resortu dotyczące sposobu pozyskiwania numeru PESEL.
Jednocześnie MS informujemy, iż wskazanie danych pozwanego pozwalających na ustalenie jego numeru PESEL nie jest brakiem formalnym pozwu i brak jest podstaw do wezwania o te dane pod rygorem zwrotu pozwu. - Przewodniczący może wezwać powoda do wskazania danych pozwalających na ustalenie tego numeru tylko wtedy, gdy tego numeru nie można ustalić od pozwanego na rozprawie (dodany art. 2081 k.p.c. do rozdziału „Rozprawa”) lub sprawa nie podlega rozpoznaniu na rozprawie. Wezwanie o ww. dane może nastąpić pod rygorem zawieszenia postępowania (znowelizowany art. 177§1 pkt 6 k.p.c.) - czytamy w oświadczeniu.
MS: to posłowie wymyślili tę ustawę o PESEL
To nie my, to posłowie zaprojektowali tę ustawę zobowązującą sądy do ustalania numerów PESEL pozwanych - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednak resort przyznaje, że współpracował przy tworzeniu tej regulacji.