Takie stanowisko resortu przedstawione zostało podczas poniedziałkowego (30 czerwca 2014 r.) posiedzenia Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym, któremu przewodniczył Jerzy Kozdroń, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Minister Kozdroń dodał, że takie zmiany w prawie pozwolą na szersze niż dotąd orzekanie kar alternatywnych wobec kary pozbawienia wolności, która w szczególności stosowania z warunkowym zawieszeniem jej wykonania jest nadużywana.
W spotkaniu, poza członkami Rady, uczestniczyli także wojewodowie i przedstawiciele urzędów wojewódzkich, a także terenowych rad do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanym funkcjonujących na terenie kraju.
Jak poinformowano, posiedzenie poświęcone było wzmocnieniu współpracy Rady Głównej z radami terenowymi, a także dyskusji nad możliwymi kierunkami rozwoju holistycznych i interdyscyplinarnych form instytucjonalnego i społecznego prowadzenia pracy o charakterze profilaktycznym, wychowawczo-resocjalizacyjnym oraz readaptacyjnym wobec osób skazanych i świadczenia pomocy ich rodzinom.
Uczestnicy posiedzenia wysłuchali także szeregu wykładów na temat możliwych form uczestnictwa społeczeństwa w wykonywaniu orzeczeń sadów, a także prezentacji tzw. „dobrych praktyk” przedstawionych przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, współpracujących aktywnie z wymiarem sprawiedliwości oraz rad terenowych.
MS stawia na kary nieizolacyjne
Priorytetem Ministerstwa Sprawiedliwości jest takie ukierunkowanie zmian legislacyjnych Kodeksu karnego, które pozwolą na szersze niż dotąd orzekanie kar alternatywnych wobec kary pozbawienia wolności - stwierdził wiceminister Jerzy Kozdroń.