Poinformowała o tym Naczelna Rada Adwokacka po spotkaniu jej przedstawiciela Przemysława Rosatiego, z podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem i Pawłem Mroczkowskim, naczelnikiem Wydziału ds. Usprawnienia Sądów Powszechnych w Departamencie Nadzoru Administracyjnego MS.
Podczas spotkania adw. Rosati wskazał, że według NRA najważniejsze postulaty, które powinna uwzględniać nowelizacja to:
- obowiązkowe zastępstwo stron przez profesjonalnych pełnomocników procesowych – w nowoprojektowanej procedurze gospodarczej oraz w postępowaniu przed sądami apelacyjnymi;
- eliminacja z kręgu podmiotów mogących być pełnomocnikiem procesowym osób sprawujących zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osób pozostających w stałym stosunku zlecenia, współuczestników sporu oraz pracowników osób prawnych;
- wydłużenie terminu na sporządzenie apelacji;
- zwolnienie adwokatów i radców prawnych z obowiązku przedstawiania zaświadczeń od lekarza sądowego w przypadku usprawiedliwienia nieobecności z powodu choroby.
Jak informuje NRA, minister Łukasz Piebiak przyjął propozycje z życzliwością i zadeklarował, że przedstawi je min. Zbigniewowi Ziobrze. Zdaniem podsekretarza stanu szczególnie trzy pierwsze punkty mogą zostać uwzględnione jako spójne z założeniami projektowanych zmian.
MS otwarte na adwokackie propozycje zmian w procedurze cywilnej
Rozszerzenie obowiązku adwokackiego, wydłużenie terminu na apelację i zakaz występowania w roli pełnomocnika osób biznesowo związanych ze stronami sporu - takie postulaty adwokatów mogą być uwzględnione w pracach nad zmianami w procedurze cywilnej.