Jak poinformował resort sprawiedliwości, celem konferencji jest analiza, czy konieczne jest opracowanie na poziomie Unii Europejskiej nowego instrumentu, który pogłębi współpracę państw w zakresie konfiskaty i być może rozszerzy unijne rozwiązania w zakresie konfiskaty rozszerzonej na inne przestępstwa.
Uczestnicy konferencji przedstawią swoje doświadczenia płynące z wdrożenia przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących konfiskaty do prawodawstw krajowych oraz z funkcjonowania mechanizmów współpracy międzynarodowej w wykonywaniu decyzji o zabezpieczeniu i przepadku mienia.
Czytaj: Jest już projekt dot. konfiskaty przestępczych majątków>>
Podczas spotkania wiceminister sprawiedliwości moderował panel ekspercki dotyczący zarządzania zajętym mieniem a także zaprezentuje wnioski płynące z implementacji dyrektywy 2014/42/UE w zakresie tzw. przepadku rozszerzonego.
Dotychczas w ramach UE przyjęto cztery akty prawne dotyczące tematyki konfiskaty. Są to dwa instrumenty harmonizujące prawo materialne – decyzja ramowa 2005/212/WSiSW z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie konfiskaty korzyści, narzędzi i mienia pochodzących z przestępstwa i dyrektywa 2014/42/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa w Unii Europejskiej, oraz dwa instrumenty regulujące kwestię wzajemnego uznawania rozstrzygnięć zapadłych w państwach członkowskich – decyzja ramowa z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie wykonania w Unii Europejskiej postanowień o zabezpieczeniu mienia i środków dowodowych i decyzja ramowa z dnia 6 października 2006 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do nakazów konfiskaty.
Obecnie trwają prace nad implementacją dyrektywy 2014/42/UE do prawa polskiego. Termin implementacji tej dyrektywy upływa 4 października 2016 r.