To reakcja MPiPS ws. wyroku TK o kryterium wieku przy świadczeniach pielęgnacyjnych.
Więcej: TK: przepis o kryterium wieku przy świadczeniach pielęgnacyjnych sprzeczny z konstytucją>>>
- Usłyszeliśmy dzisiaj, że Trybunał nie przesądza, jaki model mamy przyjąć. Co więcej wskazał, że rozwiązanie docelowe powinno uwzględniać możliwości budżetu państwa i szanować prawa nabyte osób pobierających już świadczenia. Za kluczowe uznał stworzenie całościowego systemu wsparcia - powiedział rzecznik.
Sejmej przypomniał w tym kontekście, że taki był cel zwołanego wiosną okrągłego stołu, przy którym zasiedli przedstawiciele rządu i środowisk osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. - Od tamtego czasu pracujemy w pięciu grupach roboczych. Chcielibyśmy wypracować taki model wsparcia, który będzie satysfakcjonował środowiska osób niepełnosprawnych, a jednocześnie wytrzyma go budżet państwa. Trybunał dzisiaj wyznaczył nam ramy prawne w jakich możemy się poruszać - mówi Janusz Sejmej.
I przypomina: świadczenie pielęgnacyjne wprowadzono w 2004 roku i od początku było zarezerwowane wyłącznie dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Nie obejmowało ono opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Dopiero w 2008 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że świadczenie należy się także opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Rząd zgodnie z wolą Trybunału objął świadczeniami i tę grupę.