Nowa ustawa o timeshare, która obowiązuje od 28 kwietnia br., daje więcej czasu na odstąpienie od umowy bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji, ochrona także dla umów jednorocznych, obowiązek dostarczania konsumentowi formularza informacyjnego oraz formularza odstąpienia od umowy.
Jedną z najważniejszych zmian jest rozciągnięcie ochrony, jaką daje opisywana ustawa, także na te umowy, które zostaną zawarte na rok. Czas na odstąpienie bez podania przyczyny od umowy o timeshare został wydłużony z 10 do 14 dni od dnia jej zawarcia bądź doręczenia. Termin ten ulegnie wydłużeniu, jeżeli przedsiębiorca uchybi niektórym obowiązkom wskazanym w ustawie. Zgodnie z nowymi przepisami nie tylko zostało zabronione pobieranie przez przedsiębiorcę jakichkolwiek świadczeń od konsumenta (w postaci np. zaliczek, blokady karty kredytowej lub uznania długu etc.) do czasu upływu terminu do odstąpienia od umowy, ale również nie można żądać od konsumenta zwrotu jakichkolwiek kosztów związanych z odstąpieniem od umowy.
Ustawa wprowadza również obowiązek udzielania konsumentom, jeszcze przed zawarciem umowy, wyczerpujących informacji.
Mniejsze ryzyko przy umowach timesharingu
Dzieki nowej ustawie klienci, którzy podpiszą umowy o timeshare, będą lepiej chronieni przed nadużyciami firm oferujących wakacyjne apartamenty.