Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości RP reprezentuje podsekretarz stanu Michał Królikowski. Organizatorzy konferencji, organizacja pozarządowa Victim Support Europe, doceniając istotną rolę jaką odegrała Polska w toku negocjacji dyrektywy z 14 listopada 2012 r. Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE - doprowadzając w trakcie prezydencji w 2011 r. do osiągnięcia porozumienia politycznego na forum Rady UE - poprosili o przedstawienie polskich doświadczeń związanych z pracami nad jej wdrożeniem (państwa członkowskie mają na to 3 lata).
W swoim wystąpieniu wiceminister Michał Królikowski wyraził zadowolenie, iż Polska przyczyniła się do postępu w pracach nad tak znaczącym instrumentem w czasie zaledwie sześciu miesięcy. Podkreślił również wsparcie jakie otrzymaliśmy w trakcie negocjacji oraz niezwykle efektywną współpracę z Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską oraz organizacjami pozarządowymi, które na co dzień zajmują się pomocą ofiarom przestępstw. Wskazał też, że obecnie państwa członkowskie powinny skupić się na wdrożeniu zawartych w dyrektywie rozwiązań do krajowych porządków prawnych.
Jednocześnie, podkreślił, iż w polskim systemie prawa karnego, ochrona ofiar odgrywa istotną rolę w postępowaniu karnym. Już teraz Kodeks postępowania karnego oraz przepisy okołokodeksowe (m. in. dotyczące mediacji, czy kompensaty) w zasadniczej mierze zapewniają realizację standardów wynikających z dyrektywy.
Niemniej jednak, pewne zmiany będą konieczne m.in. związane z potrzebą zagwarantowania pokrzywdzonym szczególnych uprawnień.
- Zmiany te zostaną ujęte w ramach prac nad ogólną reformą postępowania karnego – zapewnił Michał Królikowski.
Ministrowie UE i eksperci rozmawiają o prawach ofiar przestępstw
Wdrożenie dyrektywy ustanawiającej minimalne standardy prawne, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw do porządków prawnych państw członkowskich UE to główny temat odbywającej się dzisiaj w Brukseli konferencji Prawa ofiar przestępstw w praktyce.