Jak poinformowała rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, spotkanie dwustronne było okazją do podsumowania współpracy w bieżącym roku, która - jak zgodnie ocenili obaj ministrowie - była wyjątkowo intensywna i owocna. Jej efektem jest m.in. podpisanie Memorandum o współpracy oraz Programu współpracy na lata 2010-2012. Co ważne, podpisane porozumienia o współpracy zaczęły być realizowane w praktyce, czego najlepszym przykładem mogą być konsultacje ekspertów obu stron przeprowadzone w Warszawie w listopadzie br.
Ministrowie wykorzystali spotkanie dwustronne także do przeprowadzenia dalszych kierunkowych uzgodnień dotyczących dwóch projektów umów bilateralnych, tj. Porozumienia o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w sprawach cywilnych i Umowy o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 roku oraz o szczególnych formach współpracy w sprawach karnych.
Porozumienie, poprzez uproszczenie kanałów komunikowania się sądów obu stron, umożliwiłoby skrócenie czasu wykonywania wniosków sądów jednego państwa o doręczenie dokumentów sądowych lub przeprowadzenie dowodu na terytorium drugiego państwa. W wyniku rozmów ministrów zarysowała się opcja zawarcia Porozumienia, którego zakres początkowo dotyczyłby spraw gospodarczych. Takie rozwiązanie wpisywałoby się dobrze w politykę rozwijania i wzmacniania polsko - rosyjskich relacji gospodarczych, dyskutowaną w czasie wizyty Prezydenta Miedwiediewa. Szczegółowe rozwiązania będą doprecyzowywane w czasie rozmów ekspertów w lutym 2011 r., tak by Porozumienie było gotowe do podpisania w maju przyszłego roku.
Z kolei Umowa dotycząca spraw karnych wprowadziłaby nowoczesne formy współpracy transgranicznej w sprawach karnych, takie jak powoływanie wspólnych zespołów śledczych czy przeprowadzanie dowodów przy użyciu nowoczesnych technik telekomunikacyjnych, tj. telekonferencji i wideokonferencji. Ministrowie omówili możliwe obszary współpracy w tej dziedzinie w kontekście trwających w Rosji prac legislacyjnych, m.in. dotyczących przesłuchiwania świadków czy biegłych w drodze wideokonferencji. Strona polska zaoferowała, w miarę potrzeby, możliwość podzielenia się ze strona rosyjską swoimi doświadczeniami w stosowaniu tego typu środków.
Minister Kwiatkowski przedstawił również ministrowi Konowałowowi informacje nt. przygotowań Polski do sprawowania Przewodnictwa w Radzie UE w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Ministrowie omówili możliwości współpracy w tym obszarze w relacjach Unia Europejska - Rosja w okresie polskiej Prezydencji.
Ministrowie Polski i Rosji rozmawiali o współpracy
Polsko - rosyjska współpraca w sferze prawnej była w tym roku bardzo owocna - ocenili zgodnie ministrowie sprawiedliwości obu państw. Spotkanie ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego z Aleksandrem Konowałowem było jednym z elementów polsko-rosyjskich rozmów w ramach oficjalnej wizyty Prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie.