Jak informuje resort, w trakcie rozmów poruszono m.in. zagadnienia związane z genezą i ideą powstania Centrum Sprawiedliwości Naprawczej. Omówiono także doświadczenia uczestników i obserwatorów procesu wypracowywania modelu Centrum Sprawiedliwości Naprawczej.
Projekt ten będzie realizowany równolegle w Toruniu i w Białymstoku. Powstaną tam Centra Sprawiedliwości Naprawczej w porozumieniu z lokalnymi instytucjami wymiaru sprawiedliwości. Uczestnikami będą osoby, które zetknęły się z tymi instytucjami, ponieważ popełniły wykroczenie lub drobne przestępstwo. Jego zasadniczym celem będzie przeciwdziałanie wykluczeniu tych osób na skutek wejścia w konflikt z prawem i niedopuszczenie do ich uwięzienia z powodu niewykonania przez nich nałożonych przez sąd obowiązków (ograniczenia wolności, okresu próby lub zapłaty). Niektóre działania będą kierowane szerzej – do mieszkańców obu miast, czyli środowiska lokalnego potencjalnych uczestników (działania edukacyjne i konsultacyjne), oraz do personelu organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości (działania konsultacyjne i szkoleniowe).
W trakcie spotkania rozmawiano także o innych formach współpracy organizacji społecznych z wymiarem sprawiedliwości - w szczególności udziału organizacji w wykonywaniu kary ograniczenia wolności.
Lidia Mazowiecka
Unijne standardy programów sprawiedliwości naprawczej>>>
Minister wspiera centra sprawiedliwości naprawczej
Ocena pierwszych rezultatów działań Centrum Sprawiedliwości Naprawczej w Toruniu było tematem spotkania, które w środę 26 sierpnia br. odbyło się w tamtejszym Sądzie Okręgowym. Uczestniczył w nim minister sprawiedliwości Borys Budka.