Tradycyjnie już resort sprawiedliwości poinformował, że to skutek przeprowadzonej w sądach analizy efektywności ich pracy.
Czytaj: Minister wymienił 20 prezesów sądów jednego dnia>>
Jak można przeczytać w komunikacie MS, z analizy tej wynika, że Sąd Okręgowy w Częstochowie w rankingu spraw karnych jest ostatni ze wszystkich 45 sądów okręgowych w Polsce. Średni czas trwania postępowania w sprawach niezałatwionych karnych w tym sądzie to aż 33 miesiące, co daje mu 44. pozycję, z kolei pod względem średniego czasu postępowania w sprawach karnych sąd ten znalazł się na 42. pozycji.
Z kolei Sąd Okręgowy we Włocławku jest dopiero 42. w rankingu ogólnym wskaźnika opanowania wpływu, co oznacza, że w sądzie rosną zaległości. Sąd ten jest też ostatni pod względem wskaźnika odsetka wpływu spraw karnych ponownie wpisanych.
Państwo prawa to niezależne sądy >>
Nowi prezesi zastapią starych
Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Częstochowie z dniem 1 lutego 2018 r. zostanie sędzia Rafał Olszewski, wieloletni wiceprezes tego sądu. Orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, pełnił też funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. Funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie z dniem 31 stycznia 2018 r. przestaje pełnić sędzia Adam Synakiewicz.
Z kolei na nowego prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku z dniem 1 lutego 2018 r. powołana została sędzia Ewa Felińczak. Ma tytuł honorowy Sędziego Europejskiego roku 2015 przyznany przez Międzynarodową Komisję Prawników. Członek Kolegium Sądu Okręgowego we Włocławku, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. Funkcję prezesa Sądu Okręgowego we Włocławku z dniem 31 stycznia 2018 r. przestaje pełnić sędzia Jolanta Górska.
Czytaj: Prezes „Iustitii”: roszady kadrowe pogłębiają chaos w sądach>>
Minister zapełnia wakaty
Nowych prezesów – dotychczas na stanowiskach tych były wakaty – z dniem 1 lutego 2018 r. mają także sądy okręgowe w Łodzi i Rzeszowie. Prezesem Sądu Okręgowego w Łodzi zostanie sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi Dariusz Limiera. Jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. MS podkreśla, że to on prowadził sprawę największego w Polsce konfliktu klientów z bankami. W jednym z pierwszych w Polsce pozwów zbiorowych klienci domagali się zmiany zasad oprocentowania kredytów hipotecznych. Wydał wyrok, w którym uznał banki za winne zawyżania rat.
Natomiast w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie stanowisko prezesa obejmuje sędzia Rafał Puchalski, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – oddział w Przemyślu. Specjalista z prawa karnego, zaangażowany w działalność na rzecz propagowania wiedzy prawniczej wśród dzieci i młodzieży.
Nowi prezesi w Tarnobrzegu i Wieliczce
MS twierdzi, że analiza jakości pracy oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych w Tarnobrzegu i Wieliczce. Sąd w Tarnobrzegu znalazł się na 291. pozycji w rankingu spraw cywilnych ogółem, zaś sąd w Wieliczce na 298. miejscu w ogólnym rankingu sądów rejonowych w kraju pod względem wskaźnika średniego czasu trwania spraw niezałatwionych.
Prezesem Sądu Rejonowego w Wieliczce z dniem 1 lutego 2018 r. zostanie sędzia Agata Maniecka Kurotaki. Z dniem 31 stycznia 2018 r. funkcję tą przestaje pełnić sędzia Ewa Ługowska. Na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu z dniem 1 lutego 2018 r. powołano sędzię Karolinę Barańską. Z dniem 31 stycznia 2018 r. funkcję prezesa przestaje pełnić sędzia Ziemowit Czech.
Nowych prezesów – dotychczas na stanowiskach tych były wakaty – będą miały także z dniem 1 lutego 2018 r. sądy rejonowe: w Kętrzynie – sędzia Tomasz Cichocki, w Gdyni - sędzia Elżbieta Nawara, w Choszcznie - sędzia Tomasz Klimczak, we Włocławku - sędzia Dariusz Braciszewski oraz w Opocznie – sędzia Mirosława Makowska.
Czytaj: Wiceszef MS: wymiana prezesów sądów będzie kontynuowana>>