- Nie ma obiektywnych przesłanek do oceny, ze wyznaczenie patronów dla wszystkich aplikantów, którzy uzyskali wpis na listy aplikantów po egzaminie w dniu 19 września 2009r., jest - z powodu ich nadmiernej liczby - bardzo trudne czy niemożliwe – pisze minister. - Uprzejmie zauważam, ze liczba notariuszy w poszczególnych izbach pozwala na objecie patronatem - chociażby w trybie § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2005r. w sprawie organizacji aplikacji notarialnej (Dz. U. Nr 258, poz. 2169 ze zm.) - wszystkich wpisanych na listy aplikantów – dodaje Krzysztof Kwiatkowski.
Na poparcie swoich słów minister przytacza dane dotyczące liczby aplikantów w poszczególnych izbach i porównuje je z liczbą notariuszy. - Analiza tych danych wskazuje, że - z wyjątkiem Izby Notarialnej w Warszawie - liczba aplikantów w poszczególnych izbach stanowi około polowy liczby notariuszy. Twierdzenia o braku możliwości wyznaczenia patronów, z powodu zbyt dużej liczby aplikantów w stosunku do notariuszy, nie znajduje zatem oparcia w faktach pisze minister do prezesa Krajowej Rady Notarialnej.
Jednocześnie Krzysztof Kwiatkowski poinformował, ze do rad izb notarialnych w Poznaniu, Warszawie i Katowicach, które podjęły sprzeczne z prawem uchwały o traktowaniu wpisu na listę aplikantów jako "rejestracji osób - kandydatów oczekujących na rozpoczęcie aplikacji" oraz odmówiły aplikantom wpisanym na listy rozpoczęcia szkolenia z powodu braku umów o zatrudnienie lub o patronat, skierowane zostały pisma wskazujące na sprzeczność z prawem przyjętych rozwiązań. - Brak stosownej reakcji ze strony tych organów spowoduje zaskarżenie uchwał do Sądu Najwyższego – zapowiada minister.
Minister poinformował też prezesa KRA, że starając się wesprzeć samorząd notarialny w realizacji jego ustawowego obowiązku, podczas narady z prezesami sadów apelacyjnych i okręgowych w dniu 7 grudnia 2009 r. uzgodnił, że poczynając od stycznia 2010 r. wszyscy aplikanci notarialni I -go roku, wpisani na listy będą mogli rozpocząć odbywanie 6-miesiecznej aplikacji w sadach rejonowych. - Analiza liczby wydziałów cywilnych, wieczystoksięgowych oraz gospodarczych prowadzących Krajowy Rejestr Sadowy pozwala na ocenę, ze praktyki w tym okresie dla wszystkich aplikantów wpisanych na listy zostaną zrealizowane – zapowiada minister Krzysztof Kwiatkowski.